Θαυμάσιοι Canes

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Σάββατο, 26 Μαρτίου 2011 05.09

Οι Carolina Hurricanes πήραν μία σημαντική νίκη με 4-3 στην έδρα των Tampa Bay Lightning και συνεχίζουν την προσπάθεια προσέγγισης της όγδοης θέσης της Ανατολής.

Μπορεί ο Simon Gagne να έδωσε αρχικά το προβάδισμα στους «κεραυνούς» στο 7:11 της πρώτης περιόδου, αλλά στην συνέχεια ακολούθησαν τέσσερα αναπάντητα γκολ των φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα, ο Jeff Skinner ισοφάρισε πέντε λεπτά μετά το πρώτο γκολ, ο Erik Cole πρόσθεσε δύο δικά του και ο Eric Staal διαμόρφωσε το 4-1 επτά λεπτά πριν το τέλος.

Τότε «ξύπνησαν» οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν εγκλωβιστεί στο σωστό αμυντικό παιχνίδι των Canes. Μάλιστα, η ομάδα του Τάμπα Μπέι μείωσε γρήγορα σε 4-3 (ένα από τα δύο γκολ ήταν το δεύτερο προσωπικό του Gagne), αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την αναμέτρηση στην παράταση στα τελευταία έξι λεπτά.

Πλέον, η ομάδα της Καρολάινας έφτασε στους 80 βαθμούς, τρεις μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας. Από την άλλη, οι Lightning έμειναν στους 89 και στην πέμπτη θέση της ίδιας περιφέρειας.

Κατηγορία: US Sports