Με οκτώ γκολ στην Μινεσότα

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Δευτέρα, 21 Μαρτίου 2011 03.16

Οι Montreal Canadiens συνέτριψαν με 8-1 τους Minnesota Wild και συνεχίζουν την αγωνιστική τους άνοδο.

Σε πολύ καλή φόρμα βρίσκονται οι Habs λίγο πριν το τέλος της ρέγκιουλαρ σέζον και το απέδειξαν με το παραπάνω εμφαντικό σκορ μέσα στην έδρα των Wild. Την παράσταση έκλεψε ο rookie P.K. Subban, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ απόψε.

Το σκορ έφτασε στο 2-0 από την πρώτη περίοδο και στο 6-0 με το τέλος της δεύτερης. Ο μονόλογος των φιλοξενούμενων διακόπηκε στην τρίτη περίοδο, όταν ο Mikko Koivu εκτέλεσε εύστοχα ένα πέναλτι μειώνοντας προσωρινά στο 7-1.

Πλέον, οι Canadiens μείωσαν την απόσταση τους από την τριάδα της Ανατολής στον έναν βαθμό, αλλά έχουν δύο αγώνες περισσότερους από τους Boston Bruins. Από την πλευρά τους, οι ηττημένοι «κόλλησαν» στους 78 και θα κληθούν να συνέλθουν γρήγορα, αν θέλουν να διεκδικήσουν την πρόκριση στα φετινά πλέι-οφ μέσω της δυτικής περιφέρειας.

Κατηγορία: US Sports