«Βασιλική» περιοδεία

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Τετάρτη, 16 Μαρτίου 2011 05.26

Οι Los Angeles Kings κέρδισαν με 4-2 εκτός έδρας τους Nashville Predators.

Με αυτόν τον τρόπο, οι «βασιλιάδες» πέτυχαν τέσσερις νίκες σε ισάριθμους διαδοχικούς εκτός έδρας αγώνες για πρώτη φορά στην ιστορία τους! Ο μόνιμος τους σκόρερ, Anze Kopitar, άνοιξε το σκορ στα μέσα του πρώτου εικοσαλέπτου, αλλά λίγα λεπτά αργότερα η ομάδα του Νάσβιλ ισοφάρισε. Στην δεύτερη περίοδο, οι εκπρόσωποι του Λος Άντζελες έφτασαν στο 3-1, αν και οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο αγώνας πήρε άγρια ομορφιά, όταν ο J.P. Dumont μείωσε σε 3-2, 7:17 πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σπάσουν το σερί των Kings με κάποια νέα ισοφάριση. Αντίθετα, δέχτηκαν γκολ στην ανυπεράσπιστη εστία τους από τον Dustin Brown.

Πλέον, οι «βασιλιάδες» ανέβηκαν στην τέταρτη θέση της Δύσης με 85 βαθμούς, ενώ οι Predators περιορίστηκαν στους 80 και την ένατη θέση της ίδιας γεωγραφικής περιφέρειας.

Κατηγορία: US Sports