Πρωταθλητές σε δράση

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Τρίτη, 15 Μαρτίου 2011 05.14

Οι Chicago Blackhawks κέρδισαν 6-3 τους San Jose Sharks, αν και έμειναν πίσω στο σκορ αρχικά.

Η πρώτη περίοδος εξελίχθηκε άσχημα για τους κάτοχους του Stanley Cup, καθώς οι «καρχαρίες»… κολύμπησαν μέσα στο Σικάγο. Συγκεκριμένα, ο Joe Pavelski άνοιξε γρήγορα το σκορ και ο Joe Thornton απάντησε έξι λεπτά μετά την ισοφάριση του Viktor Stalber.

Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο εικοσάλεπτο, όταν ο Martin Hossa πέτυχε δύο γκολ και ανέτρεψε μόνος του το σκορ. Στην συνέχεια, ο μόνιμος σκόρερ των Blackhawks, Jonathan Toews, διαμόρφωσε το 4-2. Ο Niklas Hjarmarsson συνέχισε το καταιγισμό των γκολ και το σκορ έφτασε στο 5-2.
Ο Logan Couture ξανάβαλε άμεσα τους Sharks στο ματς, καθώς σκόραρε 2:36 πριν το τέλος της συγκεκριμένης περιόδου. Μόλις 22 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Patrick Kane επανέφερε την διαφορά στα τρία γκολ.

Το σκορ δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, αν και οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυκτικά την εστία των γηπεδούχων. Πλέον, οι Blackhawks έφτασαν στους 84 βαθμούς, ενώ οι Sharks παρέμειναν στους 86. Αμφότερες οι ομάδες θα δώσουν μάχη μέχρι το τέλος,  καθώς συμμετέχουν στην βαθμολογικά συνωστισμένη δυτική περιφέρεια.

Κατηγορία: US Sports