Χωρίς Ovechkin

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Δευτέρα, 14 Μαρτίου 2011 01.24

Οι Washington Capitals πέτυχαν την ένατη συνεχόμενη τους νίκη, χωρίς να σκοράρει ο Alexei Ovechkin.

Μοιραία, ο Ρώσος απώλεσε το σερί σκοραρίσματος, αλλά οι Caps διατήρησαν το νικηφόρο σερί και έφτασαν στους 90 βαθμούς. Από την μεριά τους, οι περυσινοί πρωταθλητές, Chicago Blackhawks πήραν τον έναν βαθμό της παρηγοριάς, καθώς το ματς κρίθηκε στην παράταση.

Μάλιστα, η ομάδα του Σικάγο προηγήθηκε στο πέμπτο λεπτό, αλλά διατήρησε το προβάδισμα μόλις ενάμιση λεπτό. Ο Jason Arnott έδωσε το προβάδισμα στους «πρωτευουσιάνους» στο τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Tomas Kopecky ισοφάρισε σε 2-2. Μία περίοδο αργότερα οι Capitals επανέκτησαν το προβάδισμα με τον Brooks Laich. Οι Blackhawks έστειλαν την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο 39 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, όταν ο Jonathan Toews πέτυχε το 29ο φετινό γκολ.
Η παράταση ήταν… παράσταση για έναν, αφού οι Caps ήταν οι μοναδικοί που σούταραν. Το χρυσό γκολ σημειώθηκε από τον Mike Knuble, ο οποίος έδωσε τον επιπλέον βαθμό στην ομάδα του.

Κατηγορία: US Sports