«Βασιλική» προσπέραση

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Δευτέρα, 14 Μαρτίου 2011 01.09

Οι Los Angeles Kings πέρασαν από την έδρα των Dallas Stars με 3-2 και ανέβηκαν στην τέταρτη θέση της Δύσης.

Μάλιστα, ο αγώνας είχε συναρπαστική εξέλιξη, καθώς δύο γκολ σημειώθηκαν στα τελευταία 43 δευτερόλεπτα. Οι «βασιλιάδες» πέτυχαν πρώτοι γκολ, μόλις 3:04 μετά την έναρξη του ματς. Στην συνέχεια, η ομάδα του Λος Άντζελες έφτασε στο 2-0, με το 23ο φετινό γκολ του Dustin Penner 5:49 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Τέσσερα λεπτά αργότερα ξεκίνησε η αντεπίθεση των «αστεριών» με γκολ του Brad Richards.

Στο τρίτο εικοσάλεπτο, οι Kings ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους. Ο Jamie Langenbrunner σίγουρα θεωρούσε πως το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση, όταν ισοφάρισε 43 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά το αποτέλεσμα κρίθηκε 22 δευτερόλεπτα αργότερα. Τότε, ο Michal Handzus πέτυχε το νικητήριο γκολ και έστειλε τους «βασιλιάδες» μία θέση πιο πάνω από τους Stars.

Κατηγορία: US Sports