«Κάηκαν» οι Blue Jackets

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Σάββατο, 05 Μαρτίου 2011 06.55

Οι Calgary Flames αποδείχθηκαν πολύ… σκληροί για να πεθάνουν και κέρδισαν τους Columbus Blue Jackets με 4-3.

Οι Blue Jackets έχουν χάσει αρκετό έδαφος τελευταία σε σχέση με την προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας και ταξίδεψαν στο Κάλγκαρι με σκοπό να «αναζωπυρώσουν» τις ελπίδες πρόκρισης τους στα πλέι-οφ. Μάλιστα, προηγήθηκαν στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι «κάηκαν» από τις φλόγες των φορμαρισμένων Flames! Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο γκολ σε διάστημα 35 δευτερολέπτων (8:13 και 8:57) και πήραν το προβάδισμα.

Με την ίδια αποφασιστικότητα μπήκε η ομάδα του Columbus στο δεύτερο εικοσάλεπτο και ισοφάρισε σε 2-2 με τον Antoine Vermette στο 1:53. Τότε… απάντησαν πάλι με δύο γκολ οι «φλόγες» και έφτασαν στο 4-2.

Στην τρίτη περίοδο, οι Blue Jackets ανέλαβαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά κατάφεραν να σημειώσουν μονάχα ένα γκολ. Με αυτό τον τρόπο γνώρισαν την ήττα, η οποία τους απομακρύνει ακόμα περισσότερο από τις προνομιούχες θέσης της Δύσης. Από την άλλη, οι Flames έφτασαν στους 77 βαθμούς και ανέβηκαν στην κατάταξη της «Άγριας Δύσης» (πολλές ομάδες βρίσκονται κοντά βαθμολογικά από την 4η μέχρι την 10η θέση).

Κατηγορία: US Sports