Ανίκητοι «διάβολοι»

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Σάββατο, 05 Μαρτίου 2011 04.54

Συνέχισαν την καταπληκτική πορεία των τελευταίων εβδομάδων οι New Jersey Devils κερδίζοντας τους Pittspurgh Penguins με 2-1 στην παράταση.

Οι «διάβολοι» ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο ματς, καθώς εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα της έδρας. Πάντως, τα γκολ δεν ήταν πολλά στην κανονική διάρκεια. Αρχικά, ο Travis Zajac άνοιξε το σκορ στο 3:43 της δεύτερης περιόδου. Ο Tyler Kennedy των Pens ισοφάρισε μόλις 2:15 αργότερα.
Αμφότερες οι ομάδες έχασαν ευκαιρίες, αλλά η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση με σκορ 1-1. Εκεί ο Ilya Kovalchuk έδωσε τον επιπλέον βαθμό στην ομάδα του, μόλις 25 δευτερόλεπτα πριν την διαδικασία των πέναλτι.

Πλέον, οι Devis μείωσαν την απόσταση από την προνομιούχα οκτάδα στους οκτώ βαθμούς, ενώ η ομάδα του Pittspurgh παραμένει στην τέταρτη θέση της Ανατολής με 82 βαθμούς.

Κατηγορία: US Sports