Τα κατάφεραν οι «πάπιες»

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 03 Μαρτίου 2011 07.47

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στην παράταση επικράτησαν με 2-1 οι Anaheim Ducks κόντρα στους Detroit Red Wings.

To ματς κύλησε χωρίς πολλές ευκαιρίες στο πρώτο εικοσάλεπτο. Στο 5:10 της δεύτερης περιόδου ο Pavel Datsyuk πέτυχε το 1-0 με το εικοστό του φετινό γκολ. Οι «πάπιες» ισοφάρισαν μόλις 1:54 μετά την έναρξη του τρίτου εικοσαλέπτου. Μάλιστα, αυτό ήταν το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας, καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να «σπάσει» την ισοπαλία.

Ακολούθησε η παράταση, στην οποία ο Bobby Ryan ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι 2:10 πριν την λήξη της και με αυτό τον τρόπο έδωσε τον πολύτιμο επιπλέον βαθμό στους Ducks. Πλέον, η ομάδα του Anaheim πλησίασε στον έναν βαθμό την προνομιούχα οκτάδα της Δύσης, ενώ οι Red Wings παραμένουν στην δεύτερη θέση της ίδιας περιφέρειας.

Κατηγορία: US Sports