Νίκη για πλέι-οφ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 03 Μαρτίου 2011 05.08

Οι Toronto Maple Leafs επικράτησαν με 3-2 στην παράταση απέναντι στους Pittspurgh Penguins.

Οι «πιγκουίνοι» ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, καθώς προηγήθηκαν δύο φορές και επικράτησαν με 29-20 στα σουτ. Συγκεκριμένα, ο Matt Niskanen πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα των Pens στο 6:52, αλλά ο Nikolai Kulemin ισοφάρισε οκτώ λεπτά αργότερα.

Οι φιλοξενούμενοι επανέκτησαν το προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο, αλλά ο Phil Kessel έφτασε στα 27 φετινά γκολ στο 5:07 του τρίτου εικοσαλέπτου, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Η ομάδα του Pittspurgh πίεσε στην συνέχεια, αλλά ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί χρειάστηκε μόλις ένα σουτ, αφού αυτό του Mikjail Grabovski βρήκε δίχτυα.

Με αυτό τον τρόπο, οι Leafs έφτασαν στους 65 βαθμούς, τέσσερις μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της Ανατολής. Από την άλλη, οι Penguins έφτασαν στους 81 με το βαθμό της παρηγοριάς και παραμένουν στην τέταρτη θέση της ίδιας περιφέρειας.

Κατηγορία: US Sports