Στο Τορόντο το ντέρμπι

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Παρασκευή, 25 Φεβρουαρίου 2011 05.28

Το κλασσικό ματς Canadiens-Leafs έληξε με νικήτρια την ομάδα του Toronto (5-4 στο Montreal).

Μπορεί οι Habs να έχουν παρουσιάσει συνολικά καλύτερο πρόσωπο φέτος, αλλά σε τέτοιους αγώνες δεν παίζουν ρόλο οι δυναμικότητες των ομάδων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, αλλά δύο διαδοχικά γκολ του Phil Kessel διαμόρφωσαν το 2-1 υπέρ των Leafs στο 12:03 του πρώτου εικοσαλέπτου. Ένα λεπτό αργότερα έγινε το 3-1, το οποίο προκάλεσε αλλαγή τερματοφύλακα στην ομάδα των Canadiens.

Με την βοήθεια του κόσμου της, οι Montreal Canadiens ισοφάρισαν (3-3) στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου. Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα οι Leafs μπήκαν εκ νέου μπροστά στο σκορ (4-3) με γκολ του Tyler Bozak.

Ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 5-3 στο 4:26 της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 5-4, 2:37 πριν την λήξη.
Πλέον, οι Leafs μπορούν να… δουν από πιο κοντά την προνομιούχα οκτάδα. Από την άλλη, οι Canadiens συνεχίζουν τις αρνητικές εμφανίσεις (με κάποιες εξαιρέσεις-αναλαμπές) και θα πρέπει να ανεβάσουν την απόδοση τους, για να μείνουν εντός οκτάδας.

Κατηγορία: US Sports