«Έγραψε» ο Bickell των Μπλάκχοκς

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Κυριακή, 15 Απριλίου 2012 07.37

Με «χρυσό» γκολ του Bryan Bickell, οι Σικάγο Μπλάκχοκς κέρδισαν με 4-3 τους Φίνιξ Κογιότες στην παράταση και ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1.

Το πρώτο παιχνίδι έληξε πάλι μετά το 60λεπτο, αλλά με 3-2 υπέρ των «λύκων». Αυτή τη φορά οι Μπλάκχοκς πήραν τη νίκη και πλέον θα επιστρέψουν στην «πόλη των ανέμων» με την σειρά, η οποία κρίνεται στις τέσσερις νίκες, στο 1-1.

O Bickell είχε ανοίξει το σκορ στο 3:05 και στο τέλος το… έκλεισε. Απαιτήθηκε πάντως υπερπροσπάθεια του Viktor Stalberg, ώστε να καταγραφεί το «χρυσό» γκολ στο 10:36 της πρώτης παράτασης. Μάλιστα αυτά ήταν τα πρώτα δύο γκολ του 26χρονου Καναδού στην post-season.

Επίσης, ο Patrick Sharp άλλαξε την πορεία ενός σουτ του Patrick Kane και ισοφάρισε σε 3-3 μόλις 5.5 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη της τρίτης περιόδου. Στο δεύτερο 20λεπτο, ο Brandon Bollig είχε ισοφαρίσει σε 2-2, ενώ ο Antoine Vermette είχε βάλει τους Κογιότες μπροστά με 2-1 και 3-2 με δύο δικά του γκολ. Το άλλο τέρμα των γηπεδούχων σημειώθηκε από τον Raffi Torres.

Όλα αυτά με τον Mike Smith να κάνει… 46 αποκρούσεις. Από την πλευρά του, ο τερματοφύλακας των «μαυραετών», Corey Crowford, έκανε τριάντα.

Κατηγορία: US Sports