«Μέτρησαν» τα πέναλτι για τους Μπρούινς

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 16 Φεβρουαρίου 2012 06.15

Οι Μπόστον Μπρούινς κατέβαλαν τους Μόντρεαλ Κανάντιενς στα πέναλτι, ύστερα από τα 3-3 της παράτασης και της κανονικής διάρκειας.

Ο Tyler Seguin πέτυχε το νικητήριο γκολ στην τελική διαδικασία καθορισμού νικητή, αν και έδειξε διστακτικός μπροστά στον Carey Price. Τελικά το στιγμιαίο του «κόλλημα» μπέρδεψε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πρόσφερε τον επιπλέον βαθμό στους κατόχους του Stanley Cup.

Στην κανονική διάρκεια, οι Μπρούινς προηγήθηκαν με 3-1, αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση στην τρίτη περίοδο από γκολ των Max Pacioretty και Erik Cole. Το άλλο γκολ των γηπεδούχων σημειώθηκε από τον Mathieu Darche, ενώ οι Andrew Ference, Benoit Pouliot και Patrice Bergeron σκόραραν για τους παγκόσμιους πρωταθλητές.

Έτσι άρχισαν με το... δεξί σειρά έξι αγώνα μακριά από την Βοστόνη και συμπλήρωσαν 72 βαθμούς οι Μπρούινς. Από την άλλη, οι «χαμπς» άθροισαν 56 βαθμούς και παρέμειναν στην 12η θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL.

Κατηγορία: US Sports