Μόνος του ο Jokinen στο Σαν Χοσέ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 09 Φεβρουαρίου 2012 08.14

Οι Κάλγκαρι Φλέιμς επικράτησαν με 4-3 εκτός έδρας των Σαν Χοσέ Σαρκς λόγω τριών γκολ του Olli Jokinen.

Ο διεθνής Φινλανδός κεντρικός επιθετικός συμπλήρωσε το έβδομο χατ τρικ της καριέρας του με το νικητήριο γκολ της αναμέτρησης στην τρίτη περίοδο. Μάλιστα, ο Jokinen πρόσφερε ασίστ στον τέρμα του Jarome Iginla στο δεύτερο 20λεπτο, οπότε συμπλήρωσε τέσσερις πόντους στο Σαν Χοσέ.

Παράλληλα, ο τερματοφύλακας των «φλογών», Miikka Kiprusoff κατέγραψε την 300ή νίκη της καριέρας του, αν και δέχθηκε γκολ από τους Logan Couture, Joe Pavelski και Michael Handzus. Άλλωστε ο προαναφερόμενος συμπατριώτης του φρόντισε να του «προσφέρει» το ορόσημο με τα τρία του γκολ σε βάρος ενός άλλου Φινλανδού, Antti Niemi, γκολκίπερ των «καρχαριών».

Πλέον οι πρωτοπόροι της Pacific, Σαρκς, έμειναν στους 64 βαθμούς. Από την πλευρά της, η καναδική ομάδα συμπλήρωσε 57 και πλησίασε την προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας του NHL στον έναν βαθμό.

Κατηγορία: US Sports