Τετρακόσια γκολ ο Alfredsson και νίκη για τους Σένατορς

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2011 05.35

Ο αρχηγός των Ότουα Σένατορς πέτυχε... ιστορικό γκολ στην παράταση και προκάλεσε το 4-3 των «Σενς» σε βάρος των Κάλγκαρι Φλέιμς.

Μάλιστα, οι «φλόγες» προηγήθηκαν με 3-0 στην πρώτη περίοδο, αλλά τελικά έφυγαν με έναν βαθμό από την πρωτεύουσα του Καναδά. Στο 23ο δευτερόλεπτο ο Rene Bourque άνοιξε το σκορ, ακολούθησε το 2-0 από τον Curtis Glencross και ο Chris Butler διαμόρφωσε το 3-0.

Τότε ο Craig Anderson αντικατέστησε τους Alex Auld και διατήρησε μηδέν παθητικό επιτρέποντας των απόλυτη ανατροπή του σκορ. Ο Nick Foligno μείωσε σε 3-1 και ο Zack Smith σε 3-2 στην δεύτερη περίοδο. Στο τρίτο εικοσάλεπτο ο Erik Karlsson ισοφάρισε και ο Daniel Alfredsson «έγραψε» στην παράταση.

Μάλιστα, ο αρχηγός των «Σενς» συμπλήρωσε 400 γκολ στην καριέρα του με το συγκεκριμένο τέρμα. Έτσι, η ομάδα της Οτάβας έχει 41 πόντους, ενώ αυτή του Κάλγκαρι προωθήθηκε στους 41, αλλά στην δυτική περιφέρεια του NHL, έναντι της ανατολικής των Σένατορς.

Κατηγορία: US Sports