Δέκατη εντός έδρας νίκη για τους Κινγκς

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Τρίτη, 27 Δεκεμβρίου 2011 07.34

Έστω και με την συμπλήρωση είκοσι αγώνων τους στο Λος Άντζελες, το 4-3 επί των Φίνιξ Κογιότες ισοδυναμεί με την δέκατη φετινή εντός έδρας νίκη των Κινγκς.

Οι «βασιλιάδες» άξιζαν τη νίκη, αν και οι Κογιότες πίεσαν μέχρι το τέλος, για να αποσπάσουν κάτι καλύτερο στην «πόλη των αγγέλων». Αυτό δεν κατέστη δυνατό, όμως, και οι Κινγκς συμπλήρωσαν 39 βαθμούς.

Στην πρώτη περίοδο σκόραραν οι Rob Scuderi και Brad Richardson, ενώ ο Raffi Torres είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1. Ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 2-2 στην δεύτερη περίοδο, αλλά τελικά τα γκολ των Willie Mitchell και Dustin Brown στο τρίτο εικοσάλεπτο αποδείχθηκαν καταλυτικά.

Οι «λύκοι» μείωσαν πολύ γρήγορα σε 4-3 με τον Daymond Langkow, αλλά τελικά έμειναν στους 39 βαθμούς. Μάλιστα, ο σύλλογος του Φίνιξ παραμένει εκτός της προνομιούχας οκτάδας της δυτικής περιφέρειας του NHL.

Κατηγορία: US Sports