Πέρασαν από την Καρολάινα οι «λύκοι»

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 22 Δεκεμβρίου 2011 04.38

Με σκορ 4-3 και με ανατροπή στο τρίτο εικοσάλεπτο κέρδισαν οι Φίνιξ Κογιότες τους Καρολάινα Χούρικεϊνς και επανήλθαν στην προνομιούχα οκτάδα της δυτικής περιφέρειας του NHL.

Μπορεί οι «λύκοι» να προηγήθηκαν στο 2:18 με γκολ του Ray Whitney, αλλά οι ουραγοί της Ανατολής αντέδρασαν πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση μέχρι τα μέσα του δεύτερου εικοσάλεπτου. Στην πρώτη περίοδο ο Τuomo Ruutu ισοφάρισε με το 11ο του τέρμα, ενώ στην δεύτερη οι Andreas Nodl και Jiri Tlusty διαμόρφωσαν το 3-1 υπέρ των «τυφώνων».

Ωστόσο, λίγα δευτερόλεπτα ύστερα από το 3-1, ο Cal O' Reilly μείωσε σε 3-2. Στην τρίτη περίοδο, οι Κογιότες συνέχισαν δυναμικά ισοφαρίζοντας με τον Rostislav Klesla στο 4:20. Στο 10:28 ο Lauri Korpikoski πέτυχε το νικητήριο τέρμα και πρόσφερε δύο βαθμούς στον σύλλογο του Φίνιξ.

Πλέον, οι «λύκοι» έχουν 39 βαθμούς, ενώ οι Χούρικεϊνς έμειναν στους 26.

Κατηγορία: US Sports