Στα πέναλτι οι «καρχαρίες»

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Σάββατο, 22 Οκτωβρίου 2011 04.04

Οι Σαν Χοσέ Σαρκς επικράτησαν των Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς στα πέναλτι έπειτα από το ισόπαλο 3-3 στην κανονική διάρκεια.

Μάλιστα, οι «διάβολοι» προηγήθηκαν με 2-0, αλλά στο τέλος υπέκυψαν. Στην πρώτη περίοδο, ο Patrick Elias άνοιξε το σκορ, ενώ ο Zach Parise σκόραρε με πέναλτι στο 36ο δευτερόλεπτο της δεύτερης. Οι Joe Thornton και Ryane Clowe, ωστόσο, ισοφάρισαν σε 2-2 πριν το τέλος του εικοσάλεπτου.

Ο David Clarkson έδωσε πάλι το προβάδισμα στους Ντέβιλς 6:42 πριν το τέλος, αλλά μόλις 33 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Joe Pavelski διαμόρφωσε το 3-3.

Ακολούθησε μία «άσφαιρη» πεντάλεπτη παράταση και στα πέναλτι οι «καρχαρίες» πήραν τον επιπλέον βαθμό με 2-1, αν και πρώτος σκόραρε ο Ilya Kovalchuk της ομάδας του Νιου Τζέρζεϊ. Πρόσωπο του ματς ήταν ο Clowe, αφού αυτός σημείωσε το νικητήριο τέρμα στην τελική διαδικασία καθορισμού νικητή.

Με αυτό το γκολ, οι «καρχαρίες» βρέθηκαν στους τέσσερις βαθμούς. Στους επτά ανέβηκαν οι Ντέβιλς.

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.

Κατηγορία: US Sports