Ο Φέντερερ είναι ακόμα εδώ!

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Παρασκευή, 03 Ιουνίου 2011 21.30

Κόντρα στα προγνωστικά, ο Ρότζερ Φέντερερ επικράτησε του Νόβακ Τζόκοβιτς με 3-1 σετ  (7-6(5), 6-3, 3-6, 7-6(5)) στον ημιτελικό του Roland Garroς, τερματίζοντας το εκπληκτικό σερί των 41 νικών του αήττητου φέτος Σέρβου (ήταν μάλιστα ο τελευταίος που νίκησε τον «Νόλε» τον προηγούμενο χειμώνα στο Λονδίνο!).

Με μεγάλο όπλο το σερβίς (18 άσους) και παίζοντας κατά διαστήματα τένις από άλλο πλανήτη, ο Ελβετός, νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης δήλωσε παρών στα μεγάλα ραντεβού των κορτ, παρά το γεγονός πως αρκετοί τον θεωρούσαν «ξεγραμμένο». Παίρνοντας το πρώτο σετ δύσκολα στο tiebreak (σώζοντας μάλιστα και δύο σετ πόιντς), με το δεύτερο να έρχεται σαφώς πιο ξεκούραστα (λόγω και της ανεβασμένης ψυχολογίας), ο κορυφαίος τενίστας όλων των εποχών (βάσει τίτλων), έγινε το απόλυτο αφεντικό του αγώνα. Ο 24χρονος Τζόκοβιτς ωστόσο κάπου εκεί ξύπνησε και αποδεικνύοντας πως δεν ήταν διατεθειμένος να πετάξει λευκή πετσέτα, μείωσε αρχικά σε 2-1 πριν αγγίξει την ισοφάριση. Στο κρίσιμό όμως γκέιμ δέχθηκε το break και παράλληλα η ψυχολογία του έπεσε στα τάρταρα για να έρθει μάλλον φυσιολογικά η ήττα και πάλι στο tiebreak μετά από 3 ώρες και 39 λεπτά αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί πως με τον σημερινό αγώνα ο Φέντερερ διεύρυνε σε 175-0 (!) το σερί που τον θέλει να φεύγει με χαμόγελο από το γήπεδο όταν προηγείται με 2-0 σε αγώνα Grand Slam, ενώ ο Τζόκοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία όχι μόνο να σπάσει το ρεκόρ των συνεχόμενων νικών του Τζον Μάκενρο (42), αλλά να γίνει ο πρώτος τενίστας μετά τον Τζιμ Κούριερ το 1992 που θα κερδίσει διαδοχικά Αυστραλιανό Όπεν και Roland Garros!

Την Κυριακή στον 23ο τελικό Grand Slam της καριέρας του (16-6), ο Φέντερερ μπορεί να… επανορθώσει, προσφέροντας ένα δώρο στον σημερινό του αντίπαλο αφού με νίκη κόντρα στον «βασιλιά» της χωμάτινης επιφάνειας, Ράφαελ Ναδάλ που φλερτάρει με το ρεκόρ της έκτης κατάκτησης του τουρνουά του Παρισιού, ο Τζόκοβιτς θα σκαρφαλώσει για πρώτη φορά στο «ρετιρέ» της παγκόσμιας κατάταξης!

Κατηγορία: Τένις