Δεν έσκασε η «βόμβα» Κάρλοβιτς!

Συντάκτης: Αγγελική Βύζικα Δημοσίευση: Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2011 11.31

Έστω και δύσκολα ο Ραφαέλ Ναδάλ ξεπέρασε, στο τάι μπρέικ (5-7, 6-1, 7-6 (7)), το εμπόδιο του «βομβιστή» Κάρλοβιτς και προκρίθηκε στον ημιτελικό, του τουρνουά τένις Indian Wells.

Ο Ραφαέλ Ναδάλ για έκτη συνεχόμενη φορά θα δώσει το παρών στον ημιτελικό του τουρνουά, αλλά υπέφερε από την αρχή έως και το τέλος του αγώνα, με αντίπαλο τον Κροάτη Ίβο Κάρλοβιτς και είναι χαρακτηριστικός ο πανηγυρισμός του στο τέλος.

Ο Ισπανός έχασε το πρώτο σετ από τον Κροάτη με 7-5, με τον Κάρλβιτς να δείχνει από την αρχή ότι θα τα δώσει όλα, για να φθάσε στη νίκη. Η αντίδραση του Ναδάλ ήρθε στο δεύτερο σετ, που προηγήθηκε εύκολα 5-0 για να το πάρει τελικά με 6-1.

Ο Ναδάλ στο τρίτο σετ εμφανίστηκε σίγουρος με τον εαυτό του και πιο συγκεντρωμένος, από τον αντίπαλο του. Προηγήθηκε 5-2, αλλά ο Κροάτης συνέχισε να «βομβαρδίζει» και ισοφάρισε. Ο Ναδάλ πέρασε μπροστά με 6-5, αλλά ο Κάρλοβιτς απάντησε με ισχυρό σερβίς και βολέ. Στο 7-6 ο Ισπανός είχε τη δεύτερη ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε. Το τρίτο match point ήταν και το φαρμακερό για τον Κροάτη, καθώς ο Ισπανός απάντησε πολύ δυναμικά σε ένα forehand που επιχείρησε και έφθασε στη νίκη.

Στα ημιτελικά ο Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη Ισπανός θα αντιμετωπίσει τον Αργεντινό Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο, που πέρασε άνευ αγώνα, μετά την εγκατάλειψη, λόγω τραυματισμού στην αριστερή γάμπα, του Ισπανού Τόμι Ρομπρέδο, στο παιχνίδι του με τον Σάμ Κέρι.

Κατηγορία: Τένις