Θεοδωρακάκος, Δημάκη οι πρώτοι

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Κυριακή, 29 Μαίου 2011 15.35

Ο αθλητής του Ολυμπιακού και η δρομέας του Ιλισού αναδείχθηκαν νικητές στο 1ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ορεινού δρόμου.

Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος του Ολυμπιακού και η Ντενίζ Δημάκη του Ιλισού Αθηνών πήραν τις πρωτιές στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ορεινού δρόμου, που διεξήχθη στην Πάρνηθα με μεγάλη επιτυχία.Στους άνδρες μετείχαν 23 δρομείς και στις γυναίκες 11.

Η διαδρομή είχε για εκκίνηση και τερματισμό το ελικοδρόμιο του «Μον Παρνές» και ήταν κυκλική συνολικής απόστασης 3.496 μέτρων.

Ο Θεοδωρακάκος έτρεξε τα 12 χλμ. σε 1:01.35, αφήνοντας δεύτερο τον Γιώργο Διαλεκτό, ενώ στις γυναίκες, η Δημάκη κάλυψε τα 8 χλμ. Σε 58.10, με δεύτερη την Αντωνία Κορόζη.