Τέσσερα χάλκινα στη Σερβία

Συντάκτης: Αγγελική Βύζικα Δημοσίευση: Κυριακή, 13 Μαρτίου 2011 15.17

Τέσσερα χάλκινα μετάλλια, στα ομαδικά κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες στο 55ο  Βαλκανικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου, που έγινε στην πόλη Κραγκούγεβατς της Σερβίας.

Συγκεκριμένα τα μετάλλια οι Έλληνες αθλητές κατέκτησαν στα 10.000μ των ανδρών, στα 8.000μ των γυναικών, στα 8.000μ των νέων ανδρών και τέλος, στα 6.000μ των νέων γυναικών

Σε ατομικό επίπεδο, την καλύτερη θέση κατέλαβε ο Κώστας Τουσσέ (ΓΕ Αγρινίου) ως 4ος στα 8.000μ των νέων ανδρών με 25.31. Η Ειρήνη Κοκκιναρίου (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) κατετάγη 6η στα 8.000μ των γυναικών με 29.21 και ο Μιχάλης Παρμάκης (ΠΓΣ) πήρε την 7η θέση στα 10.000μ των ανδρών με χρόνο 32.12.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
10.000μ ανδρών
Την πρώτη θέση πήρε ο Μίρκο Πέτροβιτς (Σερβία) με 30.39. Ο Μιχάλης Παρμάκης (Πανελλήνιος ΓΣ) ήταν 7ος με 32.12, 8ος  Δήμος Μαγγίνας (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 32.14, 9ος Γιώργος Καραβίδας (ΑΕΚ) 32.25.
Στο ομαδικό στην πρώτη θέση η Τουρκία με 11 βαθμούς και η Ελλάδα 3η με 24 βαθμούς.

8.000μ γυναικών
Την πρώτη θέση κατέκτησε η Ολιβέρα Γέφτιτςαπο τη Σερβία με 27.45. Η Ειρήνη Κοκκιναρίου (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου)ήταν 6η με 29.21, 8η Ντενίζ Δημάκη (ΓΑΣ Ιλισός) 29.47, 13η Μαρία Παρδαλού (Πανελλήνιος ΓΣ) 30.44.
Στο ομαδικό την πρώτη θέση πήρε η Σερβία με 17 και η Ελλάδα ήταν 3η με 27 βαθμούς.

8.000μ νέων
Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Χασάν Ρακ από τη Τουρκία με 24.50, 4ος ο Κώστας Τουσσέ (ΓΕ Αγρινίου) 25.31, 11ος Ανδρέας Δημητράκης (ΑΟ Λασιθίου) 26.47, 15ος Παναγιώτης Βουτσινάς (ΑΟ Πέλωψ Πατρών) 27.17. Ο Κώστας Γκελαούζος (ΑΣ Δόλιχος Άμφισσας) εγκατέλειψε.
Στο ομαδικό την πρώτη θέση κατέλαβε η Τουρκία με 9 βαθμούς με την Ελλάδα να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο με 30 βαθμούς.

6.000μ νέες
Πρώτη η Λιλιάνα Ντανσί (Ρουμανία) με επίδοση 21.47, 7η Ουρανία Ρέπουλη (ΓΣ Νέων Λέρου) 22.47, 10η Νίκη Μαρτζακλή(ΑΟ Κούρος Πάτρας) 23.19, 11η Πηνελόπη Δάγκα (ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης) 23.20.
Στο ομαδικό πρώτη ήταν η Τουρκία με 9 και η 3η η Ελλάδα με 28 βαθμούς.