Πρωταθλητές οι Μαγγίνας-Κεφαλά

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Κυριακή, 27 Φεβρουαρίου 2011 15.57

Χίλιοι και πλέον αθλητές, από 130 σωματεία, όλων των ηλικιών πήραν μέρος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος, που διεξήχθη σήμερα (Κυριακή) στο Μαρκόπουλο.

Στους αγώνες που διεξήχθησαν στο Ολυμπιακό κέντρο ιππασίας, στους άνδρες (10.000μ.) πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Δήμος Μαγγίνας (Ολυμπιακός) με χρόνο 31.21. Στη 2η θέση  τερμάτισε ο Μιχάλης Παρμάκης (Πανελλήνιος) με 31.27 και στην 3η θέση ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος (Ολυμπιακός) με 31.29.

Στις γυναίκες πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Κωνσταντίνα Κεφαλά (ΑΕΚ) με χρόνο 28.25, αφήνοντας στη 2η θέση την Ειρήνη Κοκκιναρίου (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) που τερμάτισε σε 28.31, ενώ 3η ήταν η Ντενίζ Δημάκη (ΓΑΣ Ιλισός) με 29.09.

Στις άλλες κατηγορίες οι νικητές ήταν:

Νεανίδες
Στα 4.000μ νεανίδων επικράτησε η Αναστασία Καρακατσάνη (ΓΕΑ Τρικάλων) με 14.04, αφήνοντας στη 2η θέση την Κατερίνα Μπερδούση (ΓΣ Αρκαδίας) που τερμάτισε σε 15.03, ενώ στη 3η  θέση ήταν η Βαλεντίνα Μιχαίλοβα (Πανελλήνιος ΓΣ) με 15.12.

Έφηβοι
Με την διαφορά στο ενός δεκάτου του δευτερολέπτου ο Κώστας Βάρτζης (Ολυμπιακός) με 19.53 ήταν νικητής, ενώ στη 2η  θέση έμεινε ο Χρήστος Σπύρου (ΜΕΑΣ Τρίτων) με 19.54 και στην 3η θέση ο Χαράλαμπος Πιτσώλης (ΓΑΣ Ιλισός) με 20.03.

Κορασίδες
Στη κατηγορία κορασίδων επικράτησε η Θεοφανή Λαμπροπούλου (ΣΜΑ Κούρος) με χρόνο 11.07, 2η ήταν η Σοφία Πιτούλη (ΣΑΚ Αθηνών) με 11.11 και 3η η Σοφία Καραγιάννη (ΟΦΚΑ Προμηθέας) με 11.15.

Παίδες
Μεγάλη μάχη έγινε στη κατηγορία, αφού τερμάτισαν σχεδόν ταυτόχρονα ο Μάρκος Γκούρλιας (ΓΣ Ιλισός) με 12.53 και ο Μιχάλης Τζουγκαράκης (ΣΑΚ Αθηνών) 12.53.1 και στην 3η θέση ο Ευθύμης Τζάβαλης (ΑΣ Σπάρτακος Φωκίδας) με επίδοση 12.54.

Παγκορασίδες Α'
Η Βασιλική Ζωγράφου (ΓΣ Γρεβενών) ήταν νικήτρια με επίδοση 7.07, στη 2η  θέση η Κωνσταντίνα Σταμούλη (ΓΕ Αγρινίου) με 7.12 και στην 3η  θέση η Αγγελική Φωκά με 7.14.

Παμπαίδες Α'
Με επίδοση 9.35 πρώτευσε στη κατηγορία ο Δημήτρης Βλαχάς (ΕΚΑ Δωδώνη Ιωαννίνων), 2ος ήταν ο Χρήστος Κοτίστας (ΓΣ Δεσκάτης) με 9.37 και 3ος ο Κοσμάς Βαχτανίδης (ΜΕΑΣ Τρίτων) με 9.40.

Νέες Γυναίκες
Με 22.01 η Ουρανία Ρέπουλη (ΓΣ Νέων Λέρου) τερμάτισε 1η, 2η  ήταν η Ελένη Θεοδωρακοπούλου (ΑΕΚ) με 22.36 και 3η η Νίκη Μαρτζάκη (ΑΟ Κούρος Πάτρας) με 22.40.

Νέοι Άνδρες
Ο Κώστας Τουσέ (ΓΕ Αγρινίου) με χρόνο 25.39 ήταν ο νικητής, στη 2η θέση τερμάτισε ο Ανδρέας Δημητράκης (ΑΟ Λασιθίου) με 25.41 και στην 3η  θέση ο Κώστας Γκελαούζος (ΑΣ Δόλιχος) με 25.44.

Ομαδικά
Στην ομαδική βαθμολογία (συλλόγων) κατά κατηγορία αναδείχθηκαν νικητές, ο Πανελλήνιος με 36 βαθμούς στις Νεανίδες, ο ΣΑΚ Αθηνών στις Κορασίδες με 51β. και στους ο Εφήβους ο ΑΓΣ Ιωαννίνων με 32β. Ο ΓΣ Τρικάλων με 44 βαθμούς επικράτησε στους Παίδες, ενώ στις Παγκορασίδες με 38 βαθμούς 1ος ήταν ο ΓΣ Γλυφάδας. Στους Παμπαίδες Α' 1ος σύλλογος ήταν η ΓΕ Αγρινίου με 52 βαθμούς, ενώ στις νέες γυναίκες πρώτος ήταν ο ΓΑΣ Ιλισός με 26 β. Στους Νέους επικράτησε ο ΑΟ Λασιθίου με 45 βαθμούς.

Στους Άνδρες πρώτος σύλλογος ήταν ο Ολυμπιακός με 23 βαθμούς, 2ος  ο Παναθηναϊκός με 50β. και 3ος  ο Πανελλήνιος με 68β. Στην κατηγορία Γυναικών πρώτη ήταν η ΑΕΚ με 22 βαθμούς, 2ος  ο ΓΑΣ Ιλισός με 30β. και 3ος  ο Πανελλήνιος ΓΣ με 57β.

Κατηγορία: Στίβος