Παγκόσμιος πρωταθλητής στα 400μ. ο 19χρονος Τζέιμς

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τρίτη, 30 Αυγούστου 2011 15.15

Ο ταλαντούχος αθλητής από τη Γρενάδα κατέκτησε το χρυσό, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Αμερικανό Λασόν Μέριτ.

Στη δεύτερη θέση του τελικού των 400μ. έμεινε ο κάτοχος του τίτλου, Λασόν Μέριτ, που είδε έναν 19χρονο να του παίρνει… την μπουκιά από το στόμα.

Ο Κίρανι Τζέιμς από τη Γρενάδα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 44.60 και έγινε ο νεαρότερος παγκόσμιος πρωταθλητής του αγωνίσματος.

Ο Αμερικανός Μέριτ, ο οποίος προερχόταν από διετή αποκλεισμό λόγω ντόπινγκ, έχασε την πρωτιά στο τελικό σπριντ, τερματίζοντας σε 44.63.
Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Βέλγος πρωταθλητής Ευρώπης Κέβιν Μπορλέ με 44.90.