Η ελληνική αποστολή για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τρίτη, 10 Ιουλίου 2012 17.31

Την τελική λίστα με τους αθλητές και τις αθλήτριες που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, ανακοίνωσε η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή.

Σε αυτήν συμπεριλαμβάνονται 105 αθλητές, εκ των οποίων 66 άνδρες και 39 γυναίκες, οι οποίοι θα συμμετάσχουν σε 20 αθλήματα.

Αναλυτικά η λίστα με τα μέλη της Ελληνικής Ολυμπιακής ομάδας, τα αγωνίσματα που θα πάρουν μέρος, αλλά και τις επιδόσεις με τις οποίες εξασφάλισαν την πρόκριση.

ΣΤΙΒΟΣ

1 ΔΟΥΒΑΛΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ Α 110 ΕΜΠΟΔΙΑ 13.37
2 ΙΑΚΩΒΑΚΗΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ Α  400 ΕΜΠΟΔΙΑ  49.04
3 ΧΟΝΔΡΟΚΟΥΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ Α ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΥΨΟΣ 2.33
4 ΜΠΑΝΙΩΤΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ Α ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΥΨΟΣ 2.31
5 ΤΣΑΤΟΥΜΑΣ ΛΟΥΗΣ  Α  ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΜΗΚΟΣ 8.26
6 ΛΕΜΠΕΣΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ  Α  ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ 83.02
7 ΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ  ΚΩΝ/ΝΟΣ  Α  ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 5.75
8 ΤΣΑΚΩΝΑΣ ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ  B 200μ 20.52
9 ΣΤΑΜΑΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ  B ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ 20.17
10 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ  B ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ 74.01
11 ΠΟΥΛΙΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ AT B ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 2:17.12
12 ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ  ΜΑΡΙΑ  Β   100μ 11.34
     ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ ΜΑΡΙΑ   Β    200μ  23.28
13 ΦΙΛΑΝΔΡΑ ΕΛΕΝΗ           Β    800μ   2.00.44
14 ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  A ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ 14.72
15 ΠΕΡΡΑ  ΑΘΑΝΑΣΙΑ    Α ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ   14.71
16 ΠΑΝΕΤΑ ΝΙΚΗ A ΑΛΜΑ ΤΡΙΠΛΟΥΝ 14.55
17 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛ A ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ 4.71
18 ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ  Α   ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ  4.51
19 ΛΕΔΑΚΗ ΣΤΕΛΛΑ - ΗΡΩ   Α ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ  4.50
20 ΣΤΕΡΓΙΟΥ  ΑΝΤΩΝΙΑ   Β  ΑΛΜΑ ΕΙΣ ΥΨΟΣ  1.92
21 ΛΙΚΑ ΣΑΒΒΑ   B ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ 59.00
22  ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ  A 50Km ΒΑΔΗΝ 3:55.13
     ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ  A 20Km ΒΑΔΗΝ 1:21.19
23 ΖΑΠΟΥΝΙΔΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ  A 20Km ΒΑΔΗΝ 1:31.08
24  ΚΕΦΑΛΑ ΚΩΝ/ΝΑ  B ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ 2:41.01
25 ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ  B ΕΠΤΑΘΛΟ 6109

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

26 ΤΣΙΑΒΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ  NOC ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.
27 ΓΙΑΖΙΤΖΙΔΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ  NOC ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.
28 ΚΟΝΣΟΛΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ  NOC ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.
29 ΜΑΓΔΑΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  NOC ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ Ε.Β.
30 ΓΚΟΥΝΤΟΥΛΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ  NOC ΔΙΚΩΠΟΣ Α.Π.
31 ΓΚΟΥΝΤΟΥΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ  NOC ΔΙΚΩΠΟΣ Α.Π.
32 ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ  NOC ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.
33 ΤΣΙΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ  NOC ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.
34 ΤΖΙΑΛΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ  NOC ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.
35 ΧΡΗΣΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ NOC ΤΕΤΡΑΚΩΠΟΣ Α.Π.

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ

36  ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ  NOC C1

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

37 ΚΑΛΑΡΓΑΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ  OQT 50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00.22.08
38 ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ  OQT 100 ΥΠΤΙΟ 00.53.86
39 ΔΡΥΜΩΝΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ  OQT 400 ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ 04.14.41
     ΔΡΥΜΩΝΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ  OQT 200 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 01.56.48
40 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ  OST 100 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 00.53.54
     ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ  OQT 200 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 01.56.82
41 ΣΑΜΙΛΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  OST 100 ΠΡΟΣΘΙΟ 01.01.40
     ΣΑΜΙΛΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  OQT 200 ΠΡΟΣΘΙΟ 02.09.72
42 ΒΟΥΡΝΑ ΚΡΥΣΤΕΛ  OQT 100 ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ 00.58.39
     ΒΟΥΡΝΑ ΚΡΥΣΤΕΛ         4 Χ 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ
43  ΔΡΑΚΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ  OQT 50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00.25.05
     ΔΡΑΚΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ        4 Χ 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ
44 ΝΙΑΝΓΚΟΥΑΡΑ ΝΕΡΥ  OQT 50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00.24.93
     ΝΙΑΝΓΚΟΥΑΡΑ ΝΕΡΥ  OST 100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ 00.54.98
     ΝΙΑΝΓΚΟΥΑΡΑ ΝΕΡΥ  4 x 100  ΕΛΕΥΘΕΡΟ
45 ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ ΣΠΥΡΟΣ  NOC 10km
46 ΛΥΜΠΕΡΤΑ ΜΑΡΙΑΝΝΑ  NOC 10km
47  ΓΙΑΡΕΝΗ ΘΕΟΔΩΡΑ    ΝΟC 4Χ100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ
48  MATΣΑ ΜΑΡΘΑ        NOC   4X100 EΛΕΥΘΕΡΟ
49 BΑΖΑΙΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ   200 ΜΙΚΤΗ ΑΤΟΜΙΚΗ   ΟST 2.01.64
50 ΓΚΟΛΟΜΕΕΦ ΚΡΙΣΤΙΑΝ  100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ     OST 00.49.56

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
 
51 ΣΟΛΩΜΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ NOC NTOYETO
52 ΠΛΑΤΑΝΙΩΤΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ  NOC NTOYETO

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

53 ΠΑΠΑΡΟΥΝΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ NOC ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

ΤΖΟΥΝΤΟ

54 ΗΛΙΑΔΗΣ ΗΛΙΑΣ NOM 90kg
55 ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑ ΙΟΥΛΙΕΤΤΑ NOC 57kg

ΤΕΚΒΟΝΤΟ

56 ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ NOC Over 80kg

ΠΑΛΗ
 
57 ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ  NOC 55kg
58 ΜΟΤΣΑΛΙΝ  ΟΛΕΓΚ WR NOM 74kg

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

59 ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ NOC ΣΚΗΤ
60 ΜΙΤΑΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ NOC ΣΚΗΤ
61 ΔΟΥΚΑ  ΑΘΗΝΑ NOC ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΠΙΣΤΟΛΙ

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

62 ΒΟΥΓΙΟΥΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ NOM ΣΠΑΘΗ

ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ

63 ΚΡΕΑΝΓΚΑ ΚΑΛΙΝΙΚΟΣ  NOM ΑΤΟΜΙΚΟ/ΟΜΑΔΙΚΟ
64 ΓΚΙΩΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ NOM ΑΤΟΜΙΚΟ/ΟΜΑΔΙΚΟ

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
 
65 ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ  NOM ΑΤΟΜΙΚΟ
66 ΜΑΡΑΣ ΒΛΑΣΗΣ  NOM ΑΤΟΜΙΚΟ
67 ΜΙΛΛΟΥΣΗ  ΒΑΣΩ  NOM ΑΤΟΜΙΚΟ
68 ΣΑΜΑΡΑ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ  NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)
69 ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑΝΘΗ  NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)
70  ΔΟΙΚΑ  ΕΛΕΝΗ  NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)
71 ΖΑΧΟΥ  ΒΑΣΙΛΕΙΑ  NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)
72 ΛΟΥΚΑΓΚΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ  NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)
73 ΚΥΡΙΑΖΗ ΑΛΕΞΙΑ  NOC ΟΜΑΔΙΚΟ (ΑΝΣΑΜΠΛ)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

74 ΤΑΜΟΥΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ  NOC ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
75 ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ  NOC ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
76 ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΖΑΦΕΙΡΗΣ  NOC ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ
77 ΗΛΙΑΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ    NOC   OΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
 
78 ΚΑΜΠΟΥΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  NOC 470
79 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ  NOC 470
80 ΜΙΤΤΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ NOC FINN
81 ΣΚΑΡΛΑΤΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ NOC RS:X
82  ΚΟΚΚΑΛΑΝΗΣ ΒΥΡΩΝ  NOC RS:X
83 ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ  NOC LASER
84 ΑΓΡΑΦΙΩΤΗ ΑΝΝΑ NOC LASER RDL
85 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΙΜΙΛΙΟΣ NOC STAR
86 ΤΣΟΤΡΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ NOC STAR
87 ΔΗΜΟΥ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ NOC 49er
88 ΠΑΤΕΝΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ NOC 49er

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ
 
89 ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ  NOC
90 ΚΑΡΑΜΠΕΤΣΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ  NOC
91 ΜΥΛΩΝΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ  NOC
92 ΜΙΡΑΛΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ NOC
93 ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ NOC
94 ΧΑΤΖΗΘΕΟΔΩΡΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ NOC
95 ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΓΥΡΗΣ NOC
96 ΑΦΡΟΥΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ NOC
97 ΑΦΡΟΥΔΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ NOC
98 ΔΕΛΑΚΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ NOC
99 ΦΟΥΝΤΟΥΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ NOC
100  ΜΟΥΡΙΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ NOC
101 ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ NOC

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

102   ΚΑΒΕΛΑΣΒΙΛΙ ΔΑΒΙΔ    ΝΟΜ  94κ

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

103   ΑΡΒΑΝΙΤΗ  ΒΙΚΥ     NOM
104   ΤΣΙΑΡΤΣΑΝΗ ΜΑΡΙΑ   NOM

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

105 ΨΑΡΡΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ    ΝΟΜ

 

Α = Α' ΟΡΙΟ    NOC = ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ
Β = Β' ΟΡΙΟ    NOM = ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ
OQT = A' ΟΡΙΟ    OST = B' ΟΡΙΟ

Κατηγορία: Ολυμπιακοί Αγώνες
Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε στη σελίδα του Onsports.gr.

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.

Το σχόλιο σου

onsports
Copyright © 2010 - 2016 OnSports | Όροι Χρήσης | Επικοινωνία
Monetized by DPG DIGITAL MEDIA
Βάλε το e-mail σου και κάνε click για να λαμβάνεις αποκλειστική ενημέρωση για τα πιο σημαντικά νέα, δώρα και διαγωνισμούς των websites που εκμεταλλεύεται εμπορικά η DPG DIGITAL MEDIA.