«Χρυσός» ο Γιαννιώτης!

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τετάρτη, 20 Ιουλίου 2011 06.43

Για ακόμη μια φορά ο Σπύρος Γιαννιώτης μας έκανε περήφανους καθώς ο Έλληνας κολυμβητής αναδείχτηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στα 10 χιλιόμετρα ανοιχτής θάλασσας!

Ο κολυμβητής του Ολυμπιακού έγραψε ιστορία καθώς γίνεται ο δεύτερος Έλληνας που κατακτά χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, καθώς ο Άρης Γρηγοριάδης είχε ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου το 2005 στο Μόντρεαλ.

Ο 30χρονος κολυμβητής παράλληλα κατέκτησε και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου για το 2012, ενώ είναι το δεύτερο μετάλλιο που «βάφεται γαλανόλευκο» στην Σαγκάη καθώς είχε προηγηθεί η Μαριάννα Λυμπερτά, η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 10 χιλιόμετρα.

Για την ιστορία, ο Γιαννιώτης τερμάτισε σε 1ωρ.54:24.7, αφήνοντας 2.5 δευτερόλεπτα πίσω του τον κάτοχο του τίτλου και συνολικά έντεκα φορές πρωταθλητή κόσμου, τον Γερμανό Τόμας Λουρτς. Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ρώσος Σεργκέι Μπολσάκοφ, ενώ ο έτερος Έλληνας που συμμετείχε στην κούρσα, ο 21χρονος αθλητής του ΠΑΟΚ, Αντώνης Φωκαΐδης, τερμάτισε 23ος, μεταξύ 68 αθλητών που πήραν μέρος στην εκκίνηση.{textlink}

Οι πρώτοι δέκα αθλητές των 10 χιλ. ανδρών οι οποίοι εξασφάλισαν παράλληλα και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς του Λονδίνου, είναι οι εξής: