Ρεκόρ, αλλά εκτός βάθρου

Συντάκτης: Ρούλα Κεφάκη Δημοσίευση: Πέμπτη, 07 Ιουλίου 2011 18.44

Νέο πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων πέτυχε ο Αλέξανδρος Θεοχαρίδης, έμεινε όμως στην 4η θέση του τελικού.

Ένα βήμα μακριά από το βάθρο βρέθηκε ο Αλέξανδρος Θεοχαρίδης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων.

Ο νεαρός Έλληνας πέτυχε ένα ακόμα πανελλήνιο ρεκόρ, που όμως δεν ήταν αρκετό για να του χαρίσει μετάλλιο. Στα 100μ. ύπτιο, ο πρωταθλητής του Άρη Θεσσαλονίκης σημείωσε επίδοση 55.93, βελτιώνοντας τον χρόνο που είχε κάνει στον χθεσινό ημιτελικό (56.00), περιορίστηκε όμως στην τέταρτη θέση. Νικητής ήταν ο Γερμανός Ντίνερ με 55.07, ακολουθούμενος από τους Ιταλούς Μπονάκι (55.59) και Λαουτζένι (55.69).

«Πονάει λίγο η 4η θέση, θα ήθελα κάτι καλύτερο», είπε ο Θεοχαρίδης μετά την προσπάθειά του στον τελικό.

Την 8η θέση στον τελικό του 4Χ100μ. ελεύθερο νεανίδων κατέλαβε η Εθνική ομάδα (Σταυρούλα Καραντάκου, Σαββίνα Σαμαρά, Ελισάβετ Παντή, Ελένη Βασιλειάδου), με χρόνο 3:52.71.

Ο Ανδρέας Βαζαίος δε δυσκολεύτηκε να πάρει την πρόκριση για την τελική οκτάδα στα 200μ. μικτή ατομική, καθώς έκανε τον 4ο καλύτερο χρόνο (2:03.42) στον απογευματινό ημιτελικό.

Ο Νίκος Μανουσάκης στα 1.500μ. ελεύθερο κατέλαβε την 12η θέση με χρόνο 15:53.06.

Εκτός τελικού στα 200μ. πεταλούδα έμεινε ο Στέφανος Χαλιντέι-Χριστόπουλος, παρά το ατομικό ρεκόρ στον ημιτελικό με 2:02.70.

Κατηγορία: Υγρός Στίβος