Στην Κέρκυρα η πολυεθνής συνάντηση

Συντάκτης: Αγγελική Βύζικα Δημοσίευση: Πέμπτη, 14 Απριλίου 2011 14.51

Με τη συμμετοχή 19 Ελλήνων και κολυμβητών και κολυμβητριών και  εκπροσώπων από έντεκα ακόμη χώρες, διεξάγεται το Σαββατοκύριακο στην Κέρκυρα η πολυεθνής συνάντηση εφήβων-κορασίδων.

Στην ελληνική αποστολή, που αναχωρεί αύριο (Παρασκευή) το πρωί για το «Νησί των Φαιάκων», περιλαμβάνονται οι: Ζωή-Παρασκευή Λιάμπα (Μ.Αλέξανδρος Γρεβενών-100μ., 200μ. ύπτιο), Στέλλα Πασαλίδου (Μακεδονικός-200μ., 400μ. μικτή ατομική, 100μ. πεταλούδα), Αργυρή Παπαδοπούλου (ΚΟ Δράμας- 50μ., 100μ., 200μ. πρόσθιο), Ειρήνη Δημοπούλου (Ποσειδών Ιλισίων-200μ. πεταλούδα), Άρτεμις Κούνη (Ποσειδών Ιλισίων-400μ., 800μ. ελεύθερο), Άννα Ντουντουνάκη (ΝΟ Χανίων-50μ. πεταλούδα), Σταυρούλα Καραντάκου (ΟΕΑΝΑ Βόλου-100μ. ελεύθερο), Ελένη Βασιλειάδου (ΠΑΟΚ / 200μ. ελεύθερο), Σαββίνα Σαμαρά (ΠΑΟΚ / 50μ. ελεύθερο), Κωνσταντίνα Δημουλή (ΝΑΟ Κέρκυρας-50μ. ύπτιο), Κώστας Κοντόπουλος ΑΝΟ Αργυρούπολης-100μ. ελεύθερο, Παναγιώτης Σαμιλίδης (ΑΝΟ Αργυρούπολης -50μ., 100μ., 200μ. πρόσθιο), Ανδρέας Βαζαίος (ΑΝΟ Αργυρούπολης-200μ. ελεύθερο, 100μ. πεταλούδα, 200μ. μικτή ατομική), Στέφανος Χαλιντέη-Χριστόπουλος (ΑΕ Χαϊδαρίου-400μ. μικτή ατομική, 200μ. πεταλούδα), Σταύρος Καρλατήρας (ΑΟ Ωκεανός-50μ. πεταλούδα), Αλέξανδρος Θεοχαρίδης (Άρης Θεσ.-50μ., 100μ. ύπτιο), Χαρίλαος Καρακαϊδός (ΓΣ Περιστερίου-200μ. ύπτιο), Κριστιάν Γκολομέεβ (Εθνικός Π.-50μ. ελεύθερο), Αλέξανδρος Καπισίδης (Ολυμπιάδα ΄73-400μ., 1.500μ. ελεύθερο).

Οι υπόλοιπες χώρες που μετέχουν στη συνάντηση (σε παρένθεση ο αριθμός των κολυμβητών/τριών) είναι οι εξής: Βραζιλία (20), Βουλγαρία (8), Κύπρος (8), Φινλανδία (19), Ισραήλ (19), Πολωνία (22), Πορτογαλία (16), Σλοβενία (8), Ελβετία (15), Ουκρανία (10) και Τουρκία (22).

Οι αγώνες αποτελούν κριτήριο επίτευξης ορίων για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων, που θα διεξαχθεί τον Ιούλιο στο Βελιγράδι, καθώς και το Παγκόσμιο της ίδιας κατηγορίας, που θα φιλοξενηθεί τον Αύγουστο στη Λίμα του Περού. Από τους αθλητές που συμμετέχουν στην ελληνική αποστολή, την πρόκρισή τους έχουν ήδη εξασφαλίσει οι Σαμιλίδης, Βαζαίος, Θεοχαρίδης (και για τις δύο διοργανώσεις), Καρακαϊδός και Σαμαρά (μόνο για το Ευρωπαϊκό).

Το πρόγραμμα των αγώνων:   

Σάββατο (16/4)   
Πρωί (09:00): 400μ. μικτή ατομική (Ε-Κ), 100μ. ελεύθερο (Ε-Κ), 200μ. ύπτιο (Ε-Κ), 50μ. πεταλούδα (Ε-Κ), 4Χ100μ. μικτή ομαδική (Ε-Κ)   
Απόγευμα (17:00): 200μ. πεταλούδα (Ε-Κ), 100μ. ύπτιο (Ε-Κ), 200μ. πρόσθιο (Ε-Κ), 50μ. ελεύθερο (Ε-Κ), 4Χ200μ. ελεύθερο (Ε-Κ)   

Κυριακή (17/4)   
Πρωί (09:00): 1.500μ. ελεύθερο (Ε), 100μ. πρόσθιο (Ε-Κ), 200μ. ελεύθερο (Ε-Κ), 50μ. ύπτιο (Ε-Κ), 800μ. ελεύθερο (Κ)   
Απόγευμα (16.30): 400μ. ελεύθερο (Ε-Κ), 100μ. πεταλούδα (Ε-Κ), 200μ. μικτή ατομική (Κ), 50μ. πρόσθιο (Ε-Κ), 4Χ100μ. ελεύθερο (Ε-Κ)

Κατηγορία: Υγρός Στίβος
Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε στη σελίδα του Onsports.gr.

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.

Το σχόλιο σου

onsports
Copyright © 2010 - 2016 OnSports | Όροι Χρήσης | Επικοινωνία
Monetized by DPG DIGITAL MEDIA
Βάλε το e-mail σου και κάνε click για να λαμβάνεις αποκλειστική ενημέρωση για τα πιο σημαντικά νέα, δώρα και διαγωνισμούς των websites που εκμεταλλεύεται εμπορικά η DPG DIGITAL MEDIA.