Υπέρ της Ιαπωνίας

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Τετάρτη, 01 Ιουνίου 2011 23.40

Το DREAM επανήλθε σε επίπεδο αγωνιστικών σόου προσφέροντας μεγάλο μέρος των χρηματικών εσόδων στους πληγέντες από τα ακραία καιρικά φαινόμενα, τα οποία συνέτριψαν την χώρα.

Αγωνιστικά, πάντως, ξεχώρισε ο πρωταθλητής Lightweight, Shinya Aoki. Ο ιδιόρρυθμος και… ιδιότροπος μαχητής δεν δυσκολεύτηκε να υποτάξει τον Rich Clementi δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου γύρου. Το σόου, όμως, δεν είχε τηλεοπτική κάλυψη και αυτό αποτρέπει την μεγαλύτερη ανάλυση των αγώνων του προγράμματος. Πάντως πρόκειται για μία ακόμα σημαντική επιτυχία του Aoki, ο οποίος φαίνεται ασταμάτητος… εντός έδρας.

Ακόμα, πραγματοποιήθηκαν τα προημιτελικά και τα ημιτελικά ιαπωνικού τουρνουά οκτώ μαχητών της κατηγορίας Bantamweight. Σε μελλοντικό event, θα διεξαχθεί ο μικρός και ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης με τους τρεις πρώτους της διαμορφωμένης κατάταξης να εξασφαλίζουν μία θέση στο παγκόσμιο τουρνουά της κατηγορίας, το οποίο θα διοργανωθεί από τους Ιάπωνες.

Αποτελέσματα DREAM 17: Fight for Japan

O Shinya Aoki (ΙΑΠ) κέρδισε τον Rich Clementi (ΗΠΑ) με υποταγή στο 2:17 του δεύτερου γύρου.

O Katsunori Kikuno (ΙΑΠ) κέρδισε τον Daisuke Nakamura (ΙΑΠ) με ομόφωνη απόφαση των κριτών.

Ο Caol Uno (ΙΑΠ) κέρδισε τον Akiyo Nishiura (ΙΑΠ) με ομόφωνη απόφαση των κριτών.

Ο Takeshi Inoue (ΙΑΠ) κέρδισε τον Koichiro Matsumoto (ΙΑΠ) με ΤΚΟ στο 6:51 του πρώτου γύρου.

Ο Joachim Hansen (ΝΟΡ) κέρδισε τον Mitsuhiro Ishida (ΙΑΠ) με πλειοψηφική απόφαση των κριτών.

Ιαπωνικό τουρνουά Bantamweight
Προημιτελικά

O Kenji Osawa κέρδισε τον Takafumi Otsuka με πλειοψηφική απόφαση των κριτών.

Ο Keisuke Fujiwara κέρδισε τον Masakazu Imanari με ομόφωνη απόφαση των κριτών.

Ο Hideo Tokoro κέρδισε τον Yoshiro Maeda με υποταγή στο 0:23 του δεύτερου γύρου.

Ο Atsushi Yamamoto κέρδισε τον Yusaky Nakamura με ΤΚΟ στο 8:43 του πρώτου γύρου.

Ημιτελικά

Ο Masakazu Imanari κέρδισε τον Kenji Osawa με υποταγή στο 0:58 του δεύτερου γύρου.

Ο Hideo Tokoro κέρδισε τον Atsushi Yamamoto με πλειοψηφική απόφαση των κριτών.

Κατηγορία: Δυναμικά Αθλήματα