Η μεγάλη δικαίωση του Dantas

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Κυριακή, 15 Απριλίου 2012 03.15

Στα 23 του, ο Eduardo Dantas κατέκτησε την κορυφή των Bantamweights στο Bellator και πλέον μπορεί να απαιτήσει θέση στην ελίτ των κιλών του.

Στο main event του Bellator 65 o Βραζιλιάνος μαχητής επικράτησε δίκαια και «καθαρά» του Zach Makovsky. Το σόου έγινε στο Νιου Τζέρζεϊ  και στο ίδιο κλειστό, στο οποίο ο Dantas είχε επιβληθεί του Alexis Vila στον τελικό του αντίστοιχου τουρνουά των Bantamweights. Στην προκειμένη ήταν ανώτερος και «κοίμισε» τον αντίπαλό του στον δεύτερο γύρο.

Εν τω μεταξύ, ο 41χρονος Vila αποκλείστηκε από τον πρώτο γύρου νέου αντίστοιχου τουρνουά, καθώς ηττήθηκε από τον Luis Nogueira. Επίσης, ο Marcos Galvao ξεπέρασε το εμπόδιο του Ed West και προκρίθηκε στα ημιτελικά της ίδιας διοργάνωσης.

Τέλος, ο Daniel Straus εξασφάλισε «εισιτήριο» για τον τελικό των Featherweights. Άλλωστε πήρε απόφαση σε βάρος του Mike Corey στα ημιτελικά.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς:

O Eduardo Dantas (ΒΡΑ) κέρδισε τον Zach Makovsky (ΗΠΑ) με υποταγή στο 3:26 του δεύτερου γύρου και έγινε νέος πρωταθλητής Bantamweight.
O Daniel Straus (ΗΠΑ) κέρδισε τον Mike Corey (ΗΠΑ) με ομόφωνη απόφαση και προκρίθηκε στον τελικό των Featherweights.
O Luis Nogueira (ΒΡΑ) κέρδισε τον Alexis Vila (ΚΟΥ) με ομόφωνη απόφαση και προκρίθηκε στα ημιτελικά των Bantamweights.
O Marcos Galvao (ΒΡΑ) κέρδισε τον Ed West (ΗΠΑ) με ομόφωνη απόφαση και προκρίθηκε στα ημιτελικά των Bantamweights.
 Ο Duane Bastress (ΗΠΑ) κέρδισε τον Plinio Cruz (ΗΠΑ) με ΤΚΟ στο 2:52 του δεύτερου γύρου.
 Ο Will Martinez (ΗΠΑ) κέρδισε τον TerrellHobbs (ΗΠΑ) με υποταγή στο 4:13 του πρώτου γύρου.
 Ο Scott Heckman (ΗΠΑ) κέρδισε τον Lester Caslow (ΗΠΑ) με υποταγή στο 3:40 του πρώτου γύρου.
Ο Kris McCray (ΗΠΑ) κέρδισε τον Ailton Barbosa (ΗΠΑ) με πλειοψηφική απόφαση.
O Lyman Good (ΗΠΑ) κέρδισε τον Le Von Maynard (ΗΠΑ) με νοκ άουτ στο 0:13 του πρώτου γύρου.
 Ο Emanuel Brooks (ΗΠΑ) κέρδισε τον Mikhail Malyutin (ΡΩΣ) με ομόφωνη απόφαση.

Κατηγορία: Δυναμικά Αθλήματα