Στον Ζιλμπέρ το πρώτο ετάπ

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Σάββατο, 02 Ιουλίου 2011 19.44

Ο Βέλγος ποδηλάτης πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα του 98ου ποδηλατικού Γύρου Γαλλίας.

Με νίκη του Φιλίπ Ζιλμπέρ ολοκληρώθηκε το πρώτο ετάπ του Γύρου Γαλλίας, ο οποίος ξεκίνησε σήμερα (2/7), με τη συμμετοχή των καλύτερων ποδηλατών στον κόσμο.

Ο Βέλγος έκανε την τελική του αντεπίθεση στα τελευταία 400 ανηφορικά μέτρα της διαδρομής και έφτασε πρώτος στο Μοντ ντεζ Αλουέτ, με χρόνο 4 ώρες 41 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα.

Το μεγάλο φαβορί του αγώνα (ανεξάρτητα από το τι θα συμβεί στο CAS μετά το τέλος του Γύρου), ο Αλμπέρτο Κονταδόρ, έμεινε πολύ πίσω εξαιτίας ατυχήματος εννιά χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό, στο οποίο ενεπλάκησαν πολλοί αθλητές. Η καθυστέρηση κόστισε στον Ισπανό, που τερμάτισε 1 λεπτό και 21 δευτερόλεπτα πίσω από τον Ζιλμπέρ.

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Αυστραλός, Κάντελ Εβανς και την τρίτη ο Νορβηγός Θορ Χούσβολντ.

Κατηγορία: Άλλα Σπορ