Πρώτες στα μετάλλια οι ΗΠΑ

Συντάκτης: Αγγελική Βύζικα Δημοσίευση: Δευτέρα, 04 Απριλίου 2011 03.17

Με έναν συγκλονιστικό τελικό, στο σκητ των ανδρών έπεσε η αυλαία του δεύτερου φετινού αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου  ISSF, που διεξήχθη στο Σίδνεϊ.

Η ομάδα των ΗΠΑ κατέκτησε τα περισσότερα μετάλλια (οκτώ) στα 15 αγωνίσματα του προγράμματος. Η  ομάδα των ΗΠΑ κατέκτησε συνολικά 8 μετάλλια (3-5-0). Στη δεύτερη θέση η Κίνα επίσης με 8 μετάλλια, αλλά με λιγότερα χρυσά (2-1-5) και στην τρίτη η Ιαπωνία με 2 (2-0-0). Ακολούθησαν: Ιταλία 5 (1-3-1), Ουκρανία 4 (1-1-2), Κροατία, Τσεχία, Ισπανία, Βρετανία, Γεωργία, Σαν Μαρίνο με ένα χρυσό μετάλλιο.

Ο περυσινός παγκόσμιος πρωταθλητής των εφήβων Γιον Μακ Γκράθ (ΗΠΑ), 18 ετών, κέρδισε το τελευταίο αγώνισμα του προγράμματος το σκητ με 149/150 (124+25). Ο Αμερικανός επικράτησε στο shoot - off με 2-1 του πρωταθλητή Ευρώπης και παγκόσμιου πρωταθλητή Κύπριου Γιώργου Αχιλλέως, που κι αυτός σημείωσε την ίδια επίδοση 149/150 (124+25). Ο Αχιλλέως είχε εξασφαλίσει την κάρτα για το Λονδίνο με το χάλκινο μετάλλιο που είχε πάρει πέρυσι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μονάχου. Στην 3η θέση ο περυσινός παγκόσμιος πρωταθλητής και πρωταθλητής Ευρώπης Βαλερί Σομίν (Ρωσία) με 148/150 (124+24). Στην 24η θέση ο Μάκης Μίτας με 120/125 (25+25+22+24+24), στην 25η ο Αντώνης Ανδρέου (Κύπρος) με 120/125 (25+24+23+25+23), στην 30η ο Νίκος Μαυρομμάτης με 119/125 (23+24+23+25+24), στην 50η ο Κυριάκος Χριστοφόρου (Κύπρος) με 116/125. Οι κάρτες (quota places) για το Λονδίνο πήγαν στον Ιταλό Λουίτζι Λόντι, 4ος με 147/150 και στον Βρετανό Ρίτσαρντ Μπρίκελ, 6ος  με 147/150.

Στο σκητ των γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Ολυμπιονίκης και περυσινή παγκόσμια πρωταθλήτρια Κιμ Ροουντ - Χάρριμαν (ΗΠΑ) με 97/100 (72+25), που πέτυχε την πρώτη φετινή διεθνή της νίκη. Μετά από αρκετό καιρό οι ΗΠΑ, κάνουν το «1-2», καθώς 2η ήταν η επίσης Αμερικανίδα Κέιτλιν Κόνορ  με 96/100 (71+25). Στην 3η θέση η Ντάνκα Μπαρτέκοβα (Σλοβακία) με 95/100 (71+24). Στην 11η θέση η Μπιάνκα Κασσιαίδου (Κύπρος) με 69/75, στην 24η η Άντρη Ελευθερίου (Κύπρος) με 67/75 και στην 28η η Λουίζα Θεοφάνους (Κύπρος) με 67/75. Οι δυο κάρτες (quota places) πήγαν στη Σουηδία και στην Αυστραλία. Η πρώτη στην 20χρονη παγκόσμια πρωταθλήτρια νεανίδων το 2009 Τερέζα Λούντκβιστ, 5η με  92/100 (71+21) και η 2η στην 30χρονη Αυστραλέζα Λωρήν Μάρκ, 9η  με 70/75.

Κατηγορία: Άλλα Σπορ