Πρώτος πρώτη φορά

Συντάκτης: Αγγελική Βύζικα Δημοσίευση: Σάββατο, 19 Μαρτίου 2011 01.06

Ο Γερμανός Αντρέας Μπιρνμπάχερ, κατέκτησε για πρώτη φορά στην καριέρα του το παγκόσμιο κύπελλο στον αγώνα σπριντ (δίαθλο), που διεξήχθη στο Όσλο.

Δύο πράγματα αξίζει να κρατήσουμε από τον αγώνα του Όσλο. Το πρώτο είναι το όνομα του νέου νικητή, σε έναν αγώνα παγκοσμίου κυπέλλου. Αυτό είναι του Γερμανού Αντρέας Μπιρνμπάχζερ, που ολοκλήρωσε χωρίς λάθος στους στόχους των 10χλμ. Ο 28χρονος Γερμανός έχει ανέβει ακόμη 5 φορές στο βάθρο των παγκοσμίων κυπέλλων. Στο πρόσφατο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Σιβηρία, πήρε την 4η θέση ανάμεσα σε πολύ κόσμο.

Το δεύτερο είναι η αποτυχία μεγάλων ονομάτων. Ο Μαρτίν Φουρκάντ, χρυσό μετάλλιο στο poursuite τερμάτισε 35ος και έχασε κάθε ελπίδα να είναι αυτός, που θα κατακτήσει τον τίτλο του παγκοσμίου κυπέλλου. Αλλά και ο τρεις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Νορβηγός Τάρεϊ Μπόε, τερμάτισε 44ος. Ο Εμίλ Χέγκλ Σβέντσεν, παγκόσμιος πρωταθλητής, αλλά και ο Γερμανός Άρντ Πάιφερ νικητής στο σπριντ κατάφεραν να σώσουν την..παρτίδα και να τερματίσουν στην 6η και 8η θέση αντίστοιχα.

Το βάθρο του σπριντ στο Όσλο, συμπληρώθηκε από τον Σουηδό Μπιόρν Φέρι και τον έτερο γερμανό Αλεξάντερ Βολφ, οι οποίοι ήταν αλάνθαστοι στους στόχους,

Ο Νορβηγός Τάρεϊ Μπόε παρά την αποτυχία του στον αγώνα, παρέμεινε στην κορυφή της γενικής κατάταξης του δίαθλου, αλλά αισθάνεται πιο κοντά πλέον τον Σουηδό Εμίλ Χέγκλ Σβέντσεν, ο οποίος σήμερα Σάββατο (19/3) στον αγώνα του poursuite θα αρχίσει με πλεονέκτημα ενός λεπτού από το μεγάλο του αντίπαλο.

Κατηγορία: Άλλα Σπορ