Οκτώ μετάλλια στη Λάρνακα

Συντάκτης: Αγγελική Βύζικα Δημοσίευση: Πέμπτη, 10 Μαρτίου 2011 11.29

Με οκτώ μετάλλια επέστρεψαν οι αθλητές της ελευθέρας, από τη Λάρνακα και το διεθνές τουρνουά πάλης, που διεξήχθη στην πόλη της Κύπρου.

Οι  Έλληνες πρωταθλητές κατέκτησαν οκτώ  μετάλλια στο τουρνουά που συμμετείχαν παλαιστές από τη Μάλτα, την Αυστρία, τη Γερμανία, τη Βουλγαρία και τη διοργανώτρια Κύπρο.

Ο προπονητής της ελευθέρας Χρήστος Σιδηρόπουλος, ο οποίος συνόδευσε τους Έλληνες αθλητές στο «νησί της Αφροδίτης» αναφέρθηκε στο επίπεδο του τουρνουά και στην ελληνική παρουσία: « Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να ήταν πιο δυνατό το τουρνουά, καθώς ήθελα ένα δυνατό τεστ πριν από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Πάντως τα παιδιά ήταν σε καλή κατάσταση και τα μετάλλια, που κατέκτησαν σίγουρα θα τους βοηθήσει ψυχολογικά».

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι: Γιώργος Σαββουλίδης (66κ.), Αλέξανδρος Σαμανίδης (74κ.), Εμζάριος Μπετινίδης (89κ.), Γιάννης Αρζουμανίδης (120κ.).

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι: Γιάννης Ιβανίδης (60κ.), Απόστολος Τασκούδης (74κ.), Γιώργος Κριαρίδης (89κ.), Μιχάλης Τσικοβάνι (120κ.).

Κατηγορία: Άλλα Σπορ