Νέο πατατράκ των φαβορί

Συντάκτης: Αγγελική Βύζικα Δημοσίευση: Σάββατο, 19 Φεβρουαρίου 2011 15.46

Ο Αμερικανός Τεντ Λιγκέτι ήταν ο νικητής στο γιγαντιαίο σλάλομ, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα αλπικού σκι, που διεξάγεται στο Γκαρμίς.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Γάλλος Σιπριέν Ρισάρ και στην τρίτη ο Αυστριακός Φιλίπ Σέρχοφερ.
Ο Λιγκέτι επέστρεψε δριμύτερος και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σε μια πίστα που έχει αποδειχθεί ο «τάφος» των φαβορί. Ο αγώνας διεξήχθη υπό ομίχλη, που είχε απλωθεί και αυτό εμπόδιζε την ανάπτυξη ταχύτητας των αθλητών. Η κούρσα θα μπορούσε να ήταν 10-15 δευτερόλεπτα ταχύτερη και αυτό δεν ευνόησε για άλλη μια φορά τον Νορβηγό Σβιντάλ και τον Ελβετό Κούτσε, που είναι συνηθισμένοι να αναπτύσσουν ταχύτητα. Αν και τόσο το πρώτο μέρος της διαδρομής -σχεδιασμένο από τον Ελβετό μηχανικό Μπρούνερ- όσο το δεύτερο από τον Αυστριακό Παουλάσερ, ήταν προσαρμοσμένο στο στιλ τους, με γωνίες και πολύπλοκες στροφές.
Επικεφαλής μετά τον πρώτο γύρο ήταν ο Νορβηγός Άξελ Λουντ Σβιντάλ, με μόλις 5/100 διαφορά, από τον Αυστριακό Σέρχοφερ (23/100) και τον Κροάτη Κόστελιτς. Ο Αμερικανός ήταν στην 4η θέση, 25/100 πίσω, αλλά το καθάρισμα της πίστας, σε μια τοποθεσία που είχε τέσσερις ημέρες να δει θερμοκρασίες πάνω από το μηδέν, τελικά τον ευνόησε. Ο Γάλλος Ρισάρ ήταν 7ος μετά την πρώτη κατάβαση, αλλά τελικά έκανε μια καταπληκτική κούρσα και έβλεπε βάθρο. Ο Λιγκέτι ήταν απόλυτα σωστός περνούσε με άνεση τις κλειστές γωνίες και κατάφερε να ξεπεράσει τον Γάλλο και να πάρει το χρυσό. Το χάλκινο πήγε στον Αυστριακό Σερχόφερ, με τον Σβιντάλ, να μένει 4ος.

Κατηγορία: Άλλα Σπορ