Έπεσε η αυλαία με τρία μετάλλια

Συντάκτης: Έφη Χρυσανθοπούλου Δημοσίευση: Σάββατο, 29 Ιανουαρίου 2011 15.07

Ο Γιάννης Πρώτος και ο Ευστράτιος Νικολαϊδης κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Αθανάσιος Μπαράκας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου αθλητών με αναπηρία

Με τρία μετάλλια ελληνικού χρώματος έπεσε η αυλαία του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου αθλητών με αναπηρία που διεξήχθη στο Κράιστσερτς της Νέας Ζηλανδίας. Ο Ιωάννης πρώτος κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 400 μέτρα (κατηγορία T13), ενώ στην ίδια θέση τερμάτισε και ο Ευστράτιος Νικολαίδης στη σφαίρα (F20). Μετάλλιο από "χαλκό" φόρεσε στο λαιμό του ο Αθανάσιος Μπαράκας, που κατετάγη τρίτος στο μήκος (κατηγορία F11) ήταν τρίτος.

Ο Πρώτος και ο Νικολαϊδης μάλιστα, μαζί με τις Σταθελάκου και Σταματούλα έφτασαν του τέσσερις αθλητές που παίρνουν απευθείας το εισιτήριο για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Κατηγορία: A.M.E.A