Με Φ..ούρια 13-10 οι γυναίκες

Συντάκτης: Αγγελική Βύζικα Δημοσίευση: Κυριακή, 22 Μαίου 2011 11.38

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών ολοκλήρωσε σήμερα (22/5) τις εμφανίσεις της με νίκη κόντρα στην Ισπανία με 13-10, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του β’ προκριματικού γύρου της διοργάνωσης, στο κολυμβητήριο του Αλίμου.

Η ελληνική ομάδα, ως πρώτη και αήττητη, μαζί με τις «φούριας ρόχας» είχαν ήδη  εξασφαλίσει, από χθες,  την πρόκριση στην τελική φάση του World League, που θα διεξαχθεί (14-19 Ιουνίου) στην Τιανζίν, της Κίνας

Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση μετά το αρχικό 1-3 υπέρ των Ισπανίδων, πήραν προβάδισμα για πρώτη φορά (4-3) με γκολ της Αντιγόνης Ρουμπέση (1.23΄΄του 1ου οκταλέπτου) και από τότε δεν το έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Στο τρίτο 8λεπτο, πήρε και διαφορά τριών γκολ (9-6) και τεσσάρων  (11-7, 1.28΄΄ Λαρά), παρά την απουσία όλης της αμυντικής γραμμής της ομάδας, λόγω αποβολών με 3 ποινές των Μελιδόνη (6.23΄΄), Ψούνη (4.13΄΄) και Τσουκαλά (0.23΄΄) την ίδια περίοδο.

Τα γκολ, αρχικά της Σταυρούλα Αντωνάκου (12-8, 6.26΄΄ 4ου 8λεπτου) και της Φιλιώς Μανωλιουδάκη (2.04΄΄) στη συνέχεια, διαμόρφωσαν το τελικό 13-10.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 4-2, 3-2, 2-2.

Τα γκολ της Ελλάδας (Γιώργος Μορφέσης), (4/8 με π.π.): Μανωλιουδάκη 3, Αντωνάκου 2, Γερόλυμου 2, Τσουκαλά 2, Μεληδώνη 1, Ρουμπέση 1, Ασημάκη 1, Λαρά 1.

Τα γκολ της Ισπανίας (Μιγκέλ Όκα), (4/12 με π.π.): Μπλας 4, Παρέχα 3, Γκιλ 2, Μάικα Γκαρσία 1.