Φεύγουν για Βαρκελώνη

Συντάκτης: Έφη Χρυσανθοπούλου Δημοσίευση: Τρίτη, 10 Μαίου 2011 21.57

Από τους τελικούς στην Ισπανία, θα βρεθούν οι διεθνείς παίκτριες του Ολυμπιακού και της Βουλιαγμένης για την προκριματική φάση του World League.

Με εξαίρεση την Χρυσούλα Διαμαντοπούλου που αγωνίζεται στον Πανιώνιο, οι υπόλοιπες πολίστριες που θα πάρει ο Γιώργος Μορφέσης στη Βαρκελώνη αγωνίζονται στον Ολυμπιακό και στη Βουλιαγμένη. Και μπορεί τόσο οι «ερυθρόλευκες» όσο και παίκτριες της Βουλιαγμένης να έδιναν τον έναν τελικό μετά τον άλλο, ωστόσο την Πέμπτη (12/5) θα αναγκαστούν να ταξιδέψουν στη Βαρκελώνη για τον α΄ γύρο της προκριματικής φάσης του World League.

Στην αποστολή συγκεκριμένα θα μετέχουν οι εξής 13 πολίστριες: Έλενα Κούβδου, Χρυσούλα Διαμαντοπούλου (τερματοφύλακες), Σταυρούλα Αντωνάκου, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Άλκηστη Αβραμίδου, Αγγελική Γερόλυμου, Γιούλη Λαρά, Κική Λιόση, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Άντι Μελιδόνη, Αντιγόνη Ρουμπέση, Χριστίνα Τσουκαλά, Ηλέκτρα – Μαρία Ψούνη.

Οι Κούβδου, Ασημάκη, Γερόλυμου, Λαρά, Λιόση, Μελιδόνη, Ρουμπέση και Τσουκαλά είναι οι πολίστριες της Βουλιαγμένης, ενώ οι Αντωνάκου, Αβραμίδου, Ψούνη, Μανωλιουδάκη αγωνίζονται στον Ολυμπιακό.

Στην αποστολή, μετέχουν επίσης, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη, ο διεθνής διαιτητής Μιχάλης Κουρέτας και ο Διευθυντής της ΚΟΕ Γιώργος Χριστοφοράτος.

Στον Όμιλο μας (1ος Ευρώπης) μετέχουν, η Ισπανία, η Ουγγαρία και η Βρετανία.

Το πρόγραμμα των αγώνων (ώρες Βαρκελώνης):

Παρασκευή (13/5)
18.00 Ελλάδα – Βρετανία
20.00 Ισπανία – Ουγγαρία

Σάββατο (14/5)
16.30 Βρετανία – Ουγγαρία
18.30 Ισπανία – Ελλάδα

Κυριακή (15/5)
11.00 Ουγγαρία – Ελλάδα
13.00 Ισπανία – Βρετανία

Διαιτητές, πλην του Μιχάλη Κουρέτα, είναι οι: Γκιόργκι Κουν (Ουγγαρία), Σαντιάγκο Ροντρίγκες (Ισπανία) και ο Βρετανός Κρις Φρίμπουρι.

Παρατηρητής, από πλευράς Fina, ο Σέρβος Αλεξάνταρ Σόσταρ.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο κολυμβητήριο Unio Esportiva D’Horta, της Βαρκελώνης.

Οι αγώνες του Β’ Γύρου, θα διεξαχθούν 20-22 Μαΐου, στην Αθήνα.

Στον 2ο προκριματικό Όμιλο της Ευρώπης, μετέχουν: Γερμανία, Ιταλία, Ρωσία και οι αγώνες θα διεξαχθούν στις Συρακούσες (18-22 Μαΐου).

Για τον Όμιλο της Ασίας / Ωκεανίας (Αυστραλία, Κίνα, Ιαπωνία, Νέα Ζηλανδία), θα διεξαχθούν στο Ώκλαντ και το Σίδνεϊ, ενώ για τον Όμιλο της Αμερικής (ΗΠΑ, Καναδάς), στο Νιούπορτ (19-22 Μαίου).

Οι καλύτερες οκτώ (8) ομάδες, από τους τέσσερις (4) Ομίλους, προκρίνονται στην Τελική φάση (14-19 Ιουνίου, Τιανγίν Κίνα).

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε στη σελίδα του Onsports.gr.

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.

Το σχόλιο σου

onsports
Copyright © 2010 - 2016 OnSports | Όροι Χρήσης | Επικοινωνία
Monetized by DPG DIGITAL MEDIA
Βάλε το e-mail σου και κάνε click για να λαμβάνεις αποκλειστική ενημέρωση για τα πιο σημαντικά νέα, δώρα και διαγωνισμούς των websites που εκμεταλλεύεται εμπορικά η DPG DIGITAL MEDIA.