Euro Under 21: Με το δεξί η Δανία

Με νίκη ξεκίνησαν οι Σκανδιναβοί το Ευρωπαϊκό Under 21, επικρατώντας 2-1 της Τσεχίας – Στο 1-1 έμειναν Γερμανία και Σερβία

Η Δανία ήταν η μεγάλη κερδισμένη της πρεμιέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Under 21 που διεξάγεται στην Τσεχία, με τους Σκανδιναβούς να επικρατούν 2-1 των διοργανωτών. Οι Τσέχοι «άνοιξαν» το σκορ με τον Καντεράμπεκ στο 35’ να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της τελικής φάσης της φετινής διοργάνωσης.

Ωστόσο, η Δανία αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Βέστεργκααρντ στο 56’ να ισοφαρίζει σε 1-1 και τον Σίστο στο 84ο λεπτό να ανατρέπει το σκορ, χαρίζοντας τη νίκη στους Σκανδιναβούς.

Στο άλλο ματς του πρώτου ομίλου της διοργάνωσης Γερμανία και Σερβία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 με το σκορ να διαμορφώνεται σε διάστημα εννέα λεπτών. Στο 8’ οι Σέρβοι «άνοιξαν» το σκορ με τον Τζούριτσιτς αλλά ο Τσαν στο 17’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.