Αντίο με «πεντάρα» ο Ατρόμητος

Με ευρεία νίκη αποχαιρέτισε ο Ατρόμητος τη Βουλγαρία, επικρατώντας 5-1 της Τσβόγκε, ομάδα β’ κατηγορίας.

Οι παίκτες του Γιώργου Δώνη απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα, έχοντας καλή επιθετική ανάπτυξη από τα άκρα. Τα γκολ πέτυχαν με αυτογκόλ ο Ράιτσεβ στο 32’, ο Μπέλιτς, ο Καραμάνος στο 71’ και ο Τάτος στο 78’ και το 84’. Για τους Βούλγαρους δίχτυα βρήκε στο 64’ ο Στόεβ με εύστοχο πέναλτι.

Ο Ατρόμητος δεν μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο 20λεπτο ήταν αρκετά νωχελικός. Στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του, αξιοποιώντας την κατοχή της μπάλας που είχε από το ξεκίνημα. Η Τσβόγκε δεν είναι καμία αξιόλογη ομάδα, ωστόσο στάθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία της.

Ο Γιώργος Δώνης ζητούσε συνεχώς από τα ακραία μπακ να προωθούνται, κάτι που γινόταν κυρίως από την αριστερή πλευρά. Ο Γιαννούλης έκανε πολλές κούρσες και είχε καλή συνεργασία με τους Μπρίτο και Μπέλιτς που έπαιζαν κατά διαστήματα μπροστά του. Από την πλευρά του Νάστου δεν έγιναν πολλές φάσεις.

Στο 32’ εξάλλου οι Περιστεριώτες πήραν το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Γιαννούλης συνεργάστηκε με τον Μπέλιτς και σε σέντρα του τελευταίου, ο Ράιτσεβ σκόραρε με κεφαλιά στην εστία της ομάδας του. Ο Βούλγαρος παίκτης είχε και την καλύτερη ευκαιρία της Τσβόγκε, όταν σουτ του από το ύψος του πέναλτι σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Ατρόμητος όμως πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 41’, με σουτ του Μπέλιτς. Στο πρώτο ημίχρονο ο Πίτου Γκαρσία ήταν ο καλύτερος παίκτης στο γήπεδο, καθώς από αυτόν περνούσε όλο το παιχνίδι της ομάδας του, ενώ βοηθούσε πολύ και ανασταλτικά. Καλοί επίσης ήταν οι Γιαννούλης και οι Μπρίτο , Μπέλιτς, όσο έπαιζαν αριστερά και έπαιρναν μπάλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δώνης έκανε αρκετές αλλαγές, φρεσκάροντας την ενδεκάδα. Όμως οι Βούλγαροι ήταν αυτοί που μείωσαν το σκορ, με πέναλτι εφεύρεση του διαιτητικού τρίου, απόφαση που προκάλεσε την έντονη αντίδραση των παικτών και του τεχνικού επιτελείου των Περιστεριωτών. Στο 64’ ο Στόεβ ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, μειώνοντας σε 2-1. Όμως στη συνέχεια ο Ατρόμητος επιδόθηκε σε επιθετικό μονόλογο, με τον Επστάιν στον ρόλο του δημιουργού.

Στο 71’ έπαιξε το ένα-δύο με τον Πίτου Γκαρσία, ο Γερμανός έβγαλε τη σέντρα και ο Καραμάνος σκόραρε, για το 3-1. Στο 78’ ο Νάστος έβγαλε τη σέντρα και ο Τάτος με πλασέ έκανε το 4-1, ενώ στο 84’ο Επστάιν έβγαλε τη σέντρα με τον Τάτο και πάλι να πλασάρει για το 5-1.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

{coveritlive}331353d925{/coveritlive}

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή