Πρώτη ήττα για την Ξάνθη

Οι Ακρίτες μπήκαν με το αριστερό στο τουρνουά «Μιλτιάδη και Χριστάκη Χριστοφόρου», αφού ηττήθηκαν 1-0 από την ΑΕ Λεμεσού στο Τσίρειο στάδιο.

Πριν την έναρξη του αγώνα κατατέθηκαν στεφάνια στη μνήμη των αδικοχαμένων αδερφών του πρόσφατου τραγικού γεγονότος με την έκρηξη στη ναυτική βάση «Ευάγγελος Φλωράκης». Ο Πρόεδρος της ΠΑΕ Άρης Πιαλόγλου κατέθεσε στεφάνι και έδωσε πλακέτα στην οικογένεια των αδικοχαμένων αδερφών, ενώ ο αρχηγός Σπύρος Βάλλας μία φανέλα της SKODA ΞΑΝΘΗ με τις υπογραφές των παικτών, κερδίζοντας το χειροκρότημα από 3.500 φιλάθλους.

Στο πρώτο ημίχρονο δόθηκε ένα ρεσιτάλ λαθών από τις δύο ομάδες. Η ΑΕ Λεμεσού είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε στο 10’ με σουτ του Ντεντέ, ενώ οι Ακρίτες απάντησαν στο 13’ με τον Ντεγκρά να μπλοκάρει τη μπάλα σε σουτ του Μαρσελίνιο. Στο 24’ η ηλεκτροδότηση στο Τσίρειο διακόπηκε για λίγα λεπτά και αυτό ήταν το τελευταίο… αξιοσημείωτο γεγονός του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη προσπάθησαν περισσότερο και υπήρξε ένα καλό διάστημα στα μισά του β’ μέρους. Η Ξάνθη διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στο 62’ σε ανατροπή του Βλαχοδήμου, ο διαιτητής δεν είδε παράβαση και τελικά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 75’. Ο Ρόκε σέντραρε και ο Βόχου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στο 79’ ο Στάσιακ έκοψε την τελευταία στιγμή την προσπάθεια του Σάντος, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία για την ακριτική ομάδα ήρθε στο 85’. Ο Καζάκης κέρδισε πέναλτι, ο Σταθάκης ανέλαβε την εκτέλεσή του, όμως ο Χίντι απέκρουσε. Στην επαναφορά οι ποδοσφαιριστές της Ξάνθης ζήτησαν νέο πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου.

Την Παρασκευή (05/08) αγωνίζονται η Α.Ε. Πάφος με την Αναγέννηση Δερύνειας με τον νικητή να παίζει το Σάββατο με την ΑΕ Λεμεσού και τον ηττημένο με την Ξάνθη.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μάριος Παναγή με βοηθούς τους Σωτηρίου, Παγιαθωμάς.

AEΛ ΛΕΜΕΣΟΥ: Ντεκρά (46' Χίντι), Ελευθερίου, Καρλίτος, Ουόν, Λεγκουέν, Ντεντέ (46' Σίλας), Μπεμπέ (65' Νικολάου), Μοντέιρο (56' Σάντος), Εντμάλ (65' Ρόκε), Ενρίκε (55' Βόχου), Καφού.

ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Μπαξεβανίδης (55' Μπέρτος), Κομεσίδης (57' Σταθάκης), Βάλλας (46' Στάσιακ), Εντιμάρ (57' Τσουμάνης), Φλίσκας (38' Βασιλακάκης 78' Μάνταλος), Ντάνι (71' Γκατσολάρι), Πόι (65' Αλτιπαρμακόφσκι), Μαρσελίνιο (65' Καθάριος), Σουάνης (55' Βλαχοδήμος), Μαρκόφσκι (55' Καζάκης).

Μπαρτσελόνα: Θέλει να μείνει και τη νέα σεζόν ο Λεβαντόφσκι
Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)