Προβλημάτισε στην άμυνα ο Άρης (video)

Την ήττα με 3-2 από την Αλ Χιλάλ γνώρισε ο Άρης στη Γερμανία, ο οποίος είχε και τρία δοκάρια…

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Άρης για το τρίτο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους απέναντι στην Αλ Χιλάλ. Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη όμως είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα και για αυτόν τον λόγο γνώρισε και την ήττα από τους πρωταθλητές της Σαουδικής Αραβίας.

Βέβαια, σίγουρα θα μπορούσε να είχε πάρει καλύτερο αποτέλεσμα, καθώς ήταν και άστοχος στην επίθεση με τους παίκτες των «κιτρίνων» να πετυχαίνουν τρεις φορές τα δοκάρια των αντιπάλων.

Αρχικά ο Καπετάνος στο 10’ με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Αλ Χιλάλ. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, μετά από κόρνερ για τους Άραβες, ο Βελλίδης έκανε λάθος έξοδο και Ντιού με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Αλ Χιλάλ.

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Καπετάνος έκανε την σέντρα, με τον Λαζαρίδη να δίνει πάσα με το κεφάλι στον Τσέζαρεκ ο οποίος με διπλή προσπάθεια ισοφάρισε για τους «κίτρινους».

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τσιώλη μπήκε πολύ δυνατά και έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Τσέζαρεκ και Μίσελ. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 63’ ο Πορτίγια έκανε την σέντρα με τον Νέτο να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι.

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Φατί να πετύχει το δοκάρι με δυνατή κεφαλιά. Στην εξέλιξη της φάσης η Αλ Χιλάλ βγήκε στην αντεπίθεση και κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ΑΛ Γκαχτάνι με τον Σηφάκη να αποκρούει και τον ίδιο παίκτη στην επαναφορά να κάνει το 2-1.

Στο 78΄ο  Σαφί εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον ελεύθερο χώρο που βρήκε μπροστά του και μετά από εκπληκτική ενέργεια που ξεπέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με ωραίο πλασέ έκανε το 3-1 για την Αλ Χιλάλ.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Σολτάνι στο 83’ όταν ο Αλγερινός επιθετικός με κοντινή προβολή σημείωσε το τέταρτό του τέρμα στις φιλικές αναμετρήσεις.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού όπως σας την μετέδωσε το Onsports παρακάτω:

{coveritlive}71867bccbb{/coveritlive}

Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη