Ηττα και προβληματισμός για Καβάλα

Δεν άφησε καλές εντυπώσεις η Καβάλα στο φιλικό με τη Νέα Σαλαμίνα στα Πηγάδια, όπου γνώρισε την ήττα με 1-0.

Η κυπριακή ομάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αντίθετα η Καβάλα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει φάσεις, ενώ ο Μπαρνέσκου κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Αργοναύτες» ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως η Νέα Σαλαμίνα έβγαινε σε επικίνδυνες αντεπιθέσεις. Ο Ντίξον βρέθηκε δύο φορές απέναντι από τον Βαγιέχο στο 47' και 49', όμως ο Ισπανός γκολκίπερ τον νίκησε.

Στο 72' ο Δρόσος απείλησε με ένα σουτ τους Κύπριους, ενώ ο Ντίξον στο 76' πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Στο 89' ο Λούκμαν έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 για τη Νέα Σαλαμίνα, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκε κι ένας αμυντικός χαφ υπο δοκιμή, ο Σακό, χωρίς να αφήσει καλές εντυπώσεις.

ΚΑΒΑΛΑ: Μπαρνέσκου, Κωνσταντάρας, Αυλωνίτης, Δεληζήσης, Σίρκοβιτς, Καρντόσο, Μαραγκός, Καραλής, Γκόβας, Νασλίδης, Γιάννου

Επαιξαν και οι: Βαγιέχο, Βλάχος, Σακό, Μαυροβασίλης, Δρόσος, Αποστολίδης, Ελευθεριάδης

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μίλιτς, Γκόεμς, Μοντέστ, Γκαρσία, Ζαπρόπουλος, Βουνκ, Νίκιτς, Χατζηπαντελίδης, Λούκμαμ, Αλέκου, Μποστάνο

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ