«Δεν πρέπει να ανησυχούμε»

Παρά την ήττα και τα πέντε γκολ που δέχθηκε ο Ολυμπιακός στο φιλικό με τη Χέερενφεν, ο Όλοφ Μέλμπεργκ ήταν καθησυχαστικός και τόνισε πως η ομάδα του βρίσκεται ακόμη στο στάδιο του χτισίματος.

«Πραγματικά δεν ξέρω τι έφταιξε και δεχθήκαμε 5 γκολ. Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι. Είχαμε κάποια καλά διαστήματα. Είχαμε και κενά διαστήματα, όπως στο πρώτο ημίχρονο που δεχθήκαμε δύο γκολ και άλλα 15-20 λεπτά στο δεύτερο που δεχθήκαμε 3 γκολ», ήταν τα πρώτα λόγια του Σουηδού αμυντικού για το ματς με τους Ολλανδούς.

Στη συνέχεια, ο Μέλμπεργκ καθησύχασε τους φιλάθλους του Ολυμπιακού: «Πάντως, δεν πρέπει να ανησυχόυμε ιδιαίτερα. Αυτά είναι τυπικά πράγματα , συμβαίνουν στην προετοιμασία. Κάναμε πολύ σκληρή δουειά εδώ. Ήταν μια εβδομάδα με πολλά ταξίδια και κούραση. Να ταξιδεύουμε και να παίζουμε συνεχώς αγώνες, είναι δύσκολο.

Χθες παίξαμε, στη συνέχεια πήγαμε στο ξενοδοχείο και σήμερα ξαναπαίξαμε. Όλα αυτά δεν είναι ιδανικά για να αποδώσουμε και να παίξουμε το ίδιο καλά για 90 λεπτά. Είδαμε κάποια πράγματα, καναμε ευκαιρίες, πετύχαμε πολλά γκολ, ήμασταν μαχητικοί για 90 λεπτά. Προσπαθήσαμε και μέσα από τη δουλειά θα έρθουν τα αποτελέσματα».{textlink}

Σε ερώτηση για το αν είναι ικανοποιημένος από τη δουλειά που έγινε, ο Σουηδός είπε: «Ετσι το είδαμε, σαν προετοιμασία, σαν προπόνηση. Τα παιχνίδια είναι σε δεύτερη μοίρα. Είναι αγώνας και την μέρα του αγώνα πηγαίναμε για να κερδίσουμε. Κάποιες στιγμές απογοητευτήκαμε που δεν κερδίσαμε. Τέσσερα ματς είναι αρκετά, με πολλούς παίκτες στην προετοιμασία, ο κόουτς έκανε πολλές αλλαγές για να δώσει σε όλους χρόνο».

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!