Πρώτη νίκη για Εργοτέλη

Επειτα από δύο διαδοχικές ισοπαλίες, ο Εργοτέλης κατάφερε να κατακτήσει την παρθενική του νίκη στην Ολλανδία, επικρατώντας 1-0 της Ντε Γκράαφτσαπ.

Οι Κρητικοί εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που προέκυψε στο 45' λόγω αποβολής του Φράνκελ για επικίνδυνο παιχνίδι και με ένα γκολ του Μπουχαλάκη στο 48', κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Ντε Γκράαφτσαπ μπροστά σε περίπου 1.000 θεατές.

Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 2' έχασε μια καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ωστόσο του σουτ του Φραγκουλάκη πέρασε ελάχιστα άουτ. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Μπουχαλάκης δέχθηκε την πάσα του Μπρούνο, επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Τέρολ κατάφερε να αποσοβήσει τον κίνδυνο.

Η ολλανδική ομάδα απάντησε και απείλησε δις. Ο Αθανασίου, όμως, είπε όχι τόσο στον Ρόουζ στο 18' όσο και στον Ελ Χασναουί στο 35'. Στη δεύτερη φάση μάλιστα, η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι έπειτα από την επέμβαση του γκολκίπερ των Κρητικών. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Φράνκελ δέχθηκε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) και οι ισορροπίες άλλαξαν.

Με την έναρξη της επανάληψης, λοιπόν, ο Μπουχαλάκης έπιασε την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φραγκουλάκη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Εργοτέλης κυριάρχησε στη συνέχεια και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ, άσχετα αν τελικά δεν τα κατάφερε.

Στο 55' και στο 76' το σουτ του Χαντί και η εκτέλεση φάουλ του Ρομάνο αντίστοιχα πέρασαν λίγο άουτ, ενώ στο 80' και στο 87', ο Τέρολ νίκησε τους Μπούντιμιρ και Κουτσιανικούλη. Η μοναδική ευκαιρία της Ντε Γκράαφτσαπ στην επανάληψη χάθηκε στο 82'. Ο πολύ καλός Αθανασίου (φωτό) απέκρουσε σουτ του Κουχάλα, είχε και την τύχη με το μέρος του καθώς μετά την επέμβασή του η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και το 1-0 τελικά παρέμεινε μέχρι τέλους. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κλαούντιο Νταντόμο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Εργοτέλη.

* Ο Γιαλούσης αποχώρησε στο 35' λόγω μικροτραυματισμού. Οι πρώτες εκτιμήσεις αναφέρουν ότι δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό.

* Την αναμέτρηση παρακολούθησε και ο Μανόλης Χαρωνίτης, αντιπρόεδρος της ΠΑΕ, που έφτασε στην Ολλανδία το μεσημέρι του Σαββάτου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Γιαλούσης (35’ Χαντί), Πρωτογεράκης (46’ Νταντόμο), Κανδηλάκης (70’ Σαρρής), Γιοβάνοβιτς (70’ Χίμπλινγκερ), Κυριακίδης (70’ Σασιασβίλι), Μπουχαλάκης (70’ Ρομάνο), Φραγκουλάκης (70’ Μπέτο), Καρέλης (70’ Κουτσιανικούλης), Μπρούνο (70’ Μπούντιμιρ), Λεάλ (70’ Χρυσοφάκης).

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι