«Κοιτάμε τους αντιπάλους στα μάτια»

Δεν… βγήκε το παιχνίδι που ήθελε, πριν το ματς, ο Σάκης Τσιώλης και γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο η ομάδα του Βόλου υπέστη την ήττα από τον Ολυμπιακό.

«Έγινε ένα παιχνίδι που θέλαμε πραγματικά να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα για να συνεχιστεί και μετά το ματς η γιορτή που είχε στηθεί από πριν. Ξεκινήσαμε με τον καλύτερο τρόπο, δημιουργήσαμε δύο-τρεις καλές φάσεις στην αρχή του αγώνα και φυσικά αν εκεί ήμασταν περισσότερο προσεκτικοί ή κάναμε πρώτοι το γκολ, θα μπορούσαμε να ελέγξουμε και τον ρυθμό και τον χώρο του παιχνιδιού. Δυστυχώς δεν έγινε.

Σε μία φάση πληρώσαμε την απουσία του Αλβαρες, εκμεταλλεύτηκε τον χώρο ο Φουστέρ που τον φύλαγε ο Αλβαρες, έγινε εκεί το 0-1 και το παιχνίδι ήταν εις βάρος μας. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε με δεύτερο επιθετικό να πάρουμε χώρο. Προσπαθήσαμε να ισορροπήσουμε το ματς, αλλά ο Ολυμπιακός έδειχνε πιο κοντά στο να πετύχει δεύτερο γκολ, παρά να ισοφαρίσουμε. Στην επανάληψη είχαμε πολλές διακοπές στο παιχνίδι και παρότι είπαμε να πιέσουμε από τα πλάγια τον Ολυμπιακό, δεν μας βγήκε το παιχνίδι.

Παίξαμε με έναν μεγάλο αντίπαλο, σίγουρα δεν είναι από τα ματς που τα προγραμματίζεις και λες ότι το έχεις σίγουρο, όμως μέσα από την κατάσταση που έχει δημιουργήσει τον τελευταίο καιρό ο Ολυμπιακός Βόλου, κοιτάμε όλους τους αντιπάλους στα μάτια. Ακολουθούν τα παιχνίδια με Κέρκυρα και Ατρόμητο που είναι πολύ σημαντικά», είπε χαρακτηριστικά και στη συνέχεια στάθηκε στο δανεισμό του Νέμεθ.

«Όσον αφορά στον Νέμεθ, του λείπει ο ρυθμός από τα παιχνίδια, δεν είναι στην καλύτερή του κατάσταση. Θα κοιτάξουμε όμως να πάρει χρόνο συμμετοχής, μακάρι να παίξει με την Κέρκυρα. Όμως είναι ένα ματς που πρέπει να το δούμε πολύ σοβαρά. Όσον αφορά στη μεταγραφή του Αργεντινού σέντερ φορ, έρχεται αύριο και είναι ο επιθετικός με τα χαρακτηριστικά που ζητάμε. Θέλω να πιστεύω ότι αυτός ο παίκτης είναι αυτός που θέλαμε», τόνισε χαρακτηριστικά ο προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου.

Euroleague: Στην 8αδα η Μπασκόνια, "σκότωσε" την Βίρτους απ' το τρίποντο
Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"