Ξεμούδιασε με «πεντάρα» ο Αστέρας

Το δεύτερο φιλικό του στο Καρπενήσι έδωσε ο Αστέρας Τρίπολης, ο οποίος νίκησε εύκολα 5-0 την Μικτή Ευρυτανίας.

Ο Ματούσιακ πέτυχε τρία γκολ, ενώ από ένα τέρμα σημείωσαν οι Τσουμάγκας με πέναλτι και Αρσενίεβιτς. Οι Αρκάδες πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και ικανοποίησαν τον Οσκαρ Φερνάντεθ, ο οποίος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες.

Το σκορ άνοιξε στο 14’ για τον Αστέρα όταν μετά από σέντρα του Αρσενίεβιτς από δεξιά, ο Ματούσιακ με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μικτής Ευρυτανίας. Δύο λεπτά αργότερα, ο Έγκον πέρασε δύο παίκτες, έκανε τη σέντρα από αριστερά και με κεφαλιά ο Ματούσιακ έκανε το 2-0.

Το 3-0 έγινε στη συμπλήρωση του ημίωρου, με δυνατό σουτ του Ματούσιακ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Αστέρας είχε και δοκάρι σε σουτ του Ράγιος στο 15’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας πέτυχε δύο ακόμα τέρματα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσουμάγκα στο 50’, το οποίο κέρδισε ο ίδιος και με σουτ του Αρσενίεβιτς πέντε λεπτά αργότερα, ο οποίος τελείωσε με τον καλύτερο τρόπο τη σέντρα του Έγκον.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Στεφανάκος (56’ Κοντοπίδης), Αργυρόπουλος (46’ Ναβάρο), Πιπίνης, Φορμίκα (46’ Τσέζαρεκ), Κωστούλας (52’ Κουρμπέλης), Χουανίτο (60’ Κολιός), Ράγιος (46’ Ροτζέριο), Τσουμάγκας, Αρσενίεβιτς (60’ Διαμαντόπουλος), Ματούσιακ (46’ Φρανκού), Έγκον.

Από εκεί και πέρα, την Πέμπτη (28/7) θα ενσωματωθούν με την υπόλοιπη ομάδα του Αστέρα στο Καρπενήσι, οι διεθνείς ποδοσφαιριστές Τάσος Μπακασέτας και Νίκος Σκόνδρας που ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις με την Εθνική Νέων. Τέλος, την Πέμπτη θα υποβληθούν σε επέμβαση οι άτυχοι της προετοιμασίας, Ντάνιελ Ορόθκο και Γκόραν Ρούμπιλ, οι οποίοι έχουν υποστεί ρήξη χιαστών.

Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος
Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»
Παναθηναϊκός AKTOR : Απρόοπτο με Λεσόρ, δε θα αγωνιστεί με Περιστέρι