Πρώτη νίκη για τον Ατρόμητο

Πραγματοποιώντας κατά διαστήματα πολύ καλή εμφάνιση, ο Ατρόμητος επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Λεμεσού στη Βουλγαρία χάρη σε γκολ του Σφακιανάκη.

Η ομάδα του Περιστερίου σημείωσε την παρθενική της νίκη στα φιλικά προετοιμασίας το απόγευμα της Τρίτης. Επειτα από την ήττα από τον Αρη (1-0) και τις ισοπαλίες με Κέρκυρα (1-1) και Παναθηναϊκό (0-0), οι παίκτες του Γιώργου Δώνη πανηγύρισαν επί βουλγαρικού εδάφους, επικρατώντας του Απόλλωνα Λεμεσού σε ένα ματς που δεν διεξήχθη χθες (όπως ήταν προγραμματισμένο) λόγω βροχόπτωσης.

Ο Ατρόμητος επέβαλε από το ξεκίνημα τον ρυθμό του, κάτι που αποδεικνύουν οι πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε. Οι Τάτος (1' και 5'), Μπρίτο (6') και Τόμας (8') έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, ενώ οι Φυτανίδης (7') και Μπρίτο (12') σημάδεψαν το δοκάρι με κεφαλιά και σουτ αντίστοιχα. Ο Σφακιανάκης στο 20' ήταν πιο ψύχραιμος από τους συμπαίκτες του και εκμεταλλευόμενος την καλή σέντρα του Νάστου, πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με γυριστό σουτ.

Ο Δώνης έκανε κάποιες αλλαγές στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο οι Περιστεριώτες θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα αν οι Καραμάνος (56') και Γκαρσία (80') ήταν πιο εύστοχοι.

Αξίζει να σημειωθεί ότι χρόνο συμμετοχής πήρε ο Φρανσίσκο Ζουέλα σε αντίθεση με τον Ντένις Επστάιν. Δεν αγωνίστηκαν επίσης ο Καραγκούνης που προέρχεται από τραυματισμό όπως και οι Ιτάνζ, Ραχιώτης, Αγκολι και Γρομητσάρης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Ράντμαν, Γιαννούλης, Τόμας, Φυτανίδης, Νάστος, Σφακιανάκης, Μπάλλας, Μπρίτο, Τάτος, Καραμάνος, Αναστασάκος.

Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι Καραγκιολίδης, Αργυρός, Ζουέλα, Σκόνδρας, Γκαρσία, Μακρής, Μπέλιτς, Αθανασίου, Μπιλίτσης, Καϊμακαμούδης, Λημνιός.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ: Τσελόφσκι, Μερκί, Σόλαρ, Λόπεζ, Οσένι, Ερίφε, Νούνιες, Ματούσεβιτς, Νέβα, Κεϊλόφσκι, Πάντος.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν και οι Φανή, Κατσαβάκης, Σταύρου, Τσίκας, Χαραλάμπους, Στυλιανού, Ευσταθίου.

Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»