Δείγμα θετικό από τους μικρούς

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε η ΑΕΚ στο πρώτο της φιλικό απέναντι στην Οντράνσι όπου επικράτησε με 5-0. Εντυπωσίασαν οι μικροί.

Σίγουρα η αντίπαλος της ΑΕΚ, δεν είναι αρκετή για να βγουν χρήσιμα συμπεράσματα για την εμφάνιση της ομάδας του Μανόλο Χιμένεθ. Ακόμα και έτσι όμως οι αρκετοί νεαροί που χρησιμοποίησε ο Ισπανός τεχνικός, κατάφεραν να βγάλουν ασπροπρόσωπο τον Χιμένεθ, δίνοντας τη νίκη με 5-0 στην ΑΕΚ.

Στο πρώτο μισάωρο η Ένωση δεν μπόρεσε να κάνει κάτι ιδιαίτερο, ωστόσο από εκεί και πέρα κατάφερε να φανεί απειλητική. Το προβάδισμα για τους «κιτρινόμαυρους» έδωσε το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ, ο Χοσέ Κάρλος.

Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Σιαλμά, και αφού ξεπέρασε δύο ποδοσφαιριστές με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μανόλο Χιμένεθ έκανε αρκετές αλλαγές και η ομάδα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι στο 50' διπλασίασε τα τέρματά της, όταν ο Νικολτσής εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Οντράνσι, ξεπέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και προ κενής εστίας έκανε το 2-0.

Στπ 63' ο Νικολτσής δεν σκόραρε, αλλά ήταν αυτός που έδωσε την πάσα στον Γκερέιρο και εκείνος από κοντά έκανε το 3-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Γκέντσογλου έκανε το 1-2 με τον Νικολτσή, κάνοντας τη πάσα προς τον Λεονάρντο ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 70' όταν ο Μπερνς βρέθηκε στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Καφές, ο οποίος έκανε το τελικό 5-0.{textlink}

Απο την συνολική εικόνα της αναμέτρησης, ο Χέλγκανσον ήταν από τους διακριθέντες, καθώς αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια και δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Από τους ποδοσφαιριστές που ξεχώρισαν ήταν και ο Γκέντσογλου ο οποίος ήταν... βράχος στο κέντρο του γηπέδου. Τέλος ο νεαρός, Νικολτσής πέτυχε ένα γκολ και έκανε μία ασίστ αφήνοντας πολλές ελπίδες για το μέλλον.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης όπως σας την μετέδωσε το Onsports.

{coveritlive}bd723e347d{/coveritlive}

Ρέντη: Βρέθηκαν χρήματα σε λογαριασμούς συγγενών των συλληφθέντων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα