Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Του πήρε τη μπουκιά από το στόμα με Κόντε!

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο 60’ με τον Λε Ταλέκ αλλά στις καθυστερήσεις ο Κόντε έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στον ΠΑΣ Γιάννινα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Ζωντανός στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου παρέμεινε ο ΠΑΣ Γιάννινα χάρη στον Κόντε που «πάγωσε» το γήπεδο του Περιστερίου με το τέρμα που σημείωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα του Περιστερίου κρατούσε στα χέρια της μια σημαντική νίκη ωστόσο δεν κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμα, με αποτέλεσμα ο άσος των Ηπειρωτών να προκαλέσει εμφράγματα!

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι και προσπαθούσαν να διασπάσουν την αμυντική γραμμή του ΠΑΣ. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 26΄ με τον Λε Ταλέκ να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την λάθος έξοδο του Πασχαλάκη και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι. Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για τον μην καταλογισμό του πέναλτι, με τον Ευαγγέλου να μην βλέπει κράτημα του Τζημόπουλου στον Φυτανίδη.
Τελικά ο Ατρόμητος έλυσε το γόρδιο δεσμό στο 60’ όταν ο Πασχαλάκης απέκρουσε το σουτ του Τόνσο, αλλά ο Λε Ταλεκ πήρε το ριμπάουντ και με κοντινή προβολή κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στην συνέχεια φάνηκε να ελέγχουν το ρυθμό σταματώντας εύκολα τις επιθετικές προσπάθειες του ΠΑΣ. Ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Κόντε «έσωσε» την παρτίδα και με γυριστό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Κοντοές, Φυτανίδης, Κατράνης, Κυριακίδης, Μπάγκα, Λημνιός (69' Μπρίτο), Πλατέλλας (87' Βασιλείου), Τόνσο (73' Ουμπίντες), Λε Ταλέκ.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πασχαλάκης, Καρανίκας Σκόνδρας (77' Βιντάλ), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κούτρης, Λίλα, Ακόστα, Γιάκος, Ζάιρο (69' Ναδάλες), Κόντε.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ